Խաղաղություն Արցախին, ժողովրդավարություն Ադրբեջանին. Մուրադ Փափազյանի և Արա Թորանյանի հոդվածը «Liberation»-ում
Խաղաղություն Արցախին, ժողովրդավարություն Ադրբեջանին. Մուրադ Փափազյանի և
Արա Թորանյանի հոդվածը «Liberation»-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Մուրադ Փափազյանը և Արա Թորանյանը հոդվածը են հրապարակել «Liberation» թերթում: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հոդվածի ոչ պաշտոնական թարգմանությունը:
«Ադրբեջանի նախագահը հյուրընկալվել է Ֆրանսիայում։ Այցելություն, որը չի կարող արդարացվել՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի մարտնչող քաղաքականությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում մարտնչող դիրքորոշում ունեցող և իր երկրում հակալիբերալ գործունեությամբ հայտնի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մարտի 14-ին պաշտոնական այցով գտնվել է Ֆրանսիայում։ Նույնիսկ եթե հրավերը դիվանագիտական նկատառումներով է արված, այս հրավերն ամեն դեպքում չի կարող արդարացվել ոչ էթիկայի տեսանկյունից, ոչ էլ հավասարության։ Մեկ շաբաթ առաջ ՀՀ նախագահին ընդունելով՝ Ղարաբաղյան հակամարտությունում միջնորդ հանդիսացող Ֆրանսիան անկասկած փորձում է հակամարտող կողմերի միջև պահպանել հավասարությունը, սակայն հավասարություն միշտ չէ, որ արդար է։
«Ղարաբաղյան հարցը Հայաստանի համար կենսական և Ադրբեջանի համար ազգային հպարտության հարց է», նշել է նոբելյան մրցանակակիր Անդրեյ Սախարովը։ Կողմերի միջև քսաներեք տարի առաջ հրադադարի կնքումից ի վեր, այս հարցի հիմնադրույթները չեն փոխվել՝ նույնիսկ վատթարացել են։ Նավթի վաճառքից առաջացած գումարների շնորհիվ Ալիևը սպառազինությունների մրցավազքի մեջ է ներքաշել իր երկիրը։ Վերջին տարիներին Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն մոտեցել է Հայաստանի ամբողջ ՀՆԱ-ին։ Ադրբեջանի նպատակն է տիրապետության տակ վերցնել քսաներեք տարի ի վեր անկախ ԼՂՀ-ն, անհրաժեշտության դեպքում՝ զենքի ուժով։ Այս ամենը դիտարկվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության համատեքստում, որի սահմանները գծվել են 1921 թվականին Ստալինի կողմից։ Խոսքից անցում կատարելով գործողության՝ ադրբեջանական բանակը տարիներ շարունակ բազմապատկում է հրադադարի խախտումները, ինչը բազմաթիվ զոհերի և ամբողջ տարածաշրջանի ապակայունացման է տանում։ Մասնավորապես՝ 2016 թվականի 2-ին սկսված քառօրյա պատերազմը երկու կողմից հարյուրավոր զոհերի պատճառ դարձավ։
Ալիևի ռազմատենչ գործողությունները թե քաղաքական, թե բարոյական տեսանկյունից աններելի են, նախ և առաջ, որովհետև դրանք հակասում են Մադրիդյան սկզբունքներից հենց առաջինին, այն է՝ հրաժարվել ուժի սպառնալիքից կամ դրա կիրառումից: Նման քայլերը նաև ոչնչի չեն հանգեցնի։ Առերեսվելով պատի՝ Հայաստանն այլ ելք չունի, քան դիմադրելը։ Հարյուր հիսուն տարի շարունակ լինելով պանթուրքիզմի և պանիսլամիզմի ցեղասպան նկրտումների թիրախ՝ տարածաշրջանում հայի ներկայությունը նվազել է այն աստիճան, որ տվյալ պահին նահանջել կնշանակի կորցնել ամբողջական ոչնչացման վտանգից պաշտպանող վերջին պատնեշը։
Ինչ էլ ասեն որոշ կոռումպացված քաղաքական գործիչներ, ալիևյան Ադրբեջանն ամենևին էլ հանդուրժողականության երկիր չէ, ինչպես դա ներկայացվում է։ Դա ամենից առաջ բռնատիրական և ռասիստ պետություն է, որը մեղավոր է ոչ միայն Ստեփանակերտում, Մարաղայում, Կիրովաբադում քաղաքացիական բնակչության ոչնչացման, այլև ռազմի դաշտից հարյուրավոր կիլոմետրեր այն կողմ հայերի ջարդի համար, ինչպես Սումգայիթում, Կասպյան ծովի ափին կամ Բաքվում։ Իլհամ Ալիևը երբեք չի թաքցրել Հայաստանի նկատմամբ իր հիստերիկ ատելությունը, բազմիցս կասկածի տակ է դրել Հայաստանի գոյությունն անգամ՝ պնդելով, թե Հայաստանը ադրբեջանական տարածքում արհեստականորեն ձևավորված պետություն է։ Պանթուրքիզմով առանջնորդվելով՝ նա Էրդողանի հետ միասին հայտարարում է, թե Ադրբեջանն ու Թուրքիան երկու պետություն են՝ մեկ ազգի։ Բաքվում, ինչպես և Անկարայում Հայոց ցեղասպանության մասին նույն ժխտողականությունն է քարոզվում։
Անտեսելով սեփական ժողովրդի իրավունքը՝ Ալիևը մարմնավորում է մի դինաստիական, կլանային, օլիգարխիկ ու բռնապետական իշխանություն, որը վերջին քսանհինգ տարիների ընթացքում բռնազավթել և շահագործում է Ադրբեջանի բնական հարստությունները: Ճնշելով ցանկացած ընդդիմություն դեռևս դրա ձևավորման սաղմնային փուլում, այսպես կոչված, Կովկասի «Բեն Ալի»-ի՝ Ալիևի բռնապետական ռեժիմը պարբերաբար քննադատության է արժանանում իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից իր դրակոնյան գործելակերպի, քաղբանտարկյալների, խոշտանգումների կիրառման համար: Ըստ «Թղթակիցներ առանց սահմանների» կազմակերպության դասակարգման՝ Ադրբեջանը մամուլի ազատության ցուցանիշով 180 երկրից զբաղեցնում է 163-րդ տեղը: Ըստ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» կազմակերպության դասակարգման՝ կոռուպցիոն ցուցանիշով Ադրբեջանը 176 երկրների շարքում 123-րդն է: Ալիևի անունը հաճախակի է հոլովվում «Պանամական թղթեր» անվանումը ստացած օֆշորային սկանդալի գործի շրջանակներում: Իսկ Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն կողմից դեկտեմբերի 17-ին հրապարակված պայթյունավտանգ զեկույցը բացահայտում է Ադրբեջանի ռեժիմի կողմից Եվրոպայի Խորհրդի պատգամավորներին կաշառելու փորձերը: Չբավարարվելով միայն իր ազդեցության ոլորտներում վախ տարածելով՝ Ալիևյան ռեժիմը փորձում է իր ցանցը տարածել նաև միջազգային մակարդակում: Այսպիսով, Ալիևյան ռեժիմը հասավ նրան, որ Բելառուսը Բաքվին արտահանձնեց ռուս-իսրայելական ծագում ունեցող հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, ով ձերբակալվել էր 2016 թ. դեկտեմբերի 17-ին Մինսկի օդանավակայանում: Այս ազատամիտ մարդու միակ մեղավորությունը նրա հայամետ դիրքորոշումները և 2011-2012թթ. ընթացքում Լեռնային Ղարաբաղ կատարած այցելություններն էին, որոնք արվել են առանց «Ադրբեջանի թույլտվության», մի պետության, որը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում որևէ իրավասություն չունի այդ տարածքների նկատմամբ:
Սա է վերոնշյալ իրավիճակի պատասխանատուն, ով մարտի 14-ին հյուրընկալվելու է Ֆրանսիայի կողմից: Այսպիսին է բռնապետը, ում ձայնը լսելի կլինի Փարիզում, մինչդեռ նա լռեցնում է այդ ձայները իր երկրում ու տարածաշրջանում: Խաղաղությունը Լեռնային Ղարաբաղում, ժողովրդավարությունը Ադրբեջանում. սա այն հանրահավաքի  կարգախոսն է, որը մենք կազմակերպել ենք երեքշաբթի՝ մարտի 14 -ին՝ ժամը 18:30-ին, Մարդու իրավունքների դատարանի մոտ, Տրոկադերոյում»:

“Peace for Artsakh, democracy for Azerbaijan” – Murad Papazian, Ara Toranian publish article at Liberation
“Peace for Artsakh, democracy for Azerbaijan” – Murad Papazian, Ara Toranian publish article at
Liberation
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Murad Papazian and Ara Toranain – Co-Chairmen of the Coordination Council of the Armenian Organizations of France, published an article at “Liberation” newspaper.
“Armenpress” presents non-official translation of the article.
“Azerbaijan’s President is hosted in France. A visit which cannot be justified given the militaristic policy of Azerbaijan.
Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, who is famous for his militaristic stance over the Nagorno Karabakh conflict and anti-liberal activity in his country, was in France on an official visit on March 14. Even if the invitation was made for diplomatic purposes, in any case it cannot be justified both from the perspective of ethics and equality. A week ago hosting Armenia’s President, France, which is a mediator in the Karabakh conflict, undoubtedly tries to maintain equality between the conflicting sides, but equality is not always fair.
“The Karabakh issue is vital issue for Armenia and an issue of national pride for Azerbaijan”, Nobel Prize winner Andrei Sakharov said. Since the signing of ceasefire agreement between the sides 23 years ago, the provisions of this issue didn’t change, they even deteriorated. Due to the proceeds received from sale of oil, Aliyev plunged his country into an arms race. In recent years Azerbaijan’s military budget approached to Armenia’s total GDP. Azerbaijan’s aim is to take under its control the Republic of Artsakh independent for 23 years, if necessary, by force. All this is being viewed in the context of Azerbaijan’s territorial integrity the borders of which were set by Stalin in 1921. By passing from words to action, the Azerbaijani army for years multiplies the ceasefire violations which results in numerous losses and destabilization of the entire region. In particular, the four-day war launched on April 2, 2016 resulted in hundreds of losses from both sides.
Aliyev’s militaristic actions both from political and moral perspective are unforgivable since they first of all contradict to the first one of the Madrid principles, which is to refuse from use of force and threat of force. Such steps will not result in anything. Facing a wall, Armenia has no other option than to resist. For over 150 years being a target of genocidal ambitions of pan-Turkism and pan-Islamism, the presence of an Armenian in the region decreased to a degree that at this stage retreat will mean to lose the last barrier protecting from the danger of complete elimination.
Whatever some corrupt political figures say, Aliyev’s Azerbaijan is not a country of tolerance as it is presented. It is first of all a dictatorial and racist state which is guilty for not only the elimination of civilians in Stepanakert, Maraga, Kirovabad, but also for the massacre of Armenians away from a battle field hundreds of kilometers, as in Sumgait, the Caspian Sea coast or Baku. Ilham Aliyev has never hidden his hysterical hatred towards Armenia, he repeatedly questioned Armenia’s existence, insisting that Armenia is an artificially created state within Azerbaijani territory. Guided by pan-Turkism he together with Erdogan announces that Azerbaijan and Turkey are two states of one nation. The same denial of the Armenian Genocide is propagated in Baku and Ankara.
By ignoring the right of his own people, Aliyev embodies a dynastic, clan, oligarchic and dictatorial power which occupied and exploits Azerbaijan’s natural resources over the past 25 years. By suppressing any opposition in its initial stage of formation, Aliyev’s dictatorial regime is being regularly criticized by human rights organizations for its behavior, tortures.
According to the “Reporters Without Borders”, Azerbaijan is ranked 163rd among 180 countries in press freedom index. According to “Transparency International”, Azerbaijan is ranked 123rd out of 176 countries in the corruption index. The report published by the European Stability Initiative on December 17 reveals Azerbaijan’s attempts to bribe the lawmakers of the Council of Europe. Unsatisfied with spreading a fear only in the spheres of its influence, Aliyev regime tries to spread its network also at the international level. Thus, Aliyev regime reached to the point that Belarus extradited Russian-Israeli blogger Alexander Lapshin to Baku which was arrested in the Minsk airport on December 17, 2016. The only guilt of this pro-liberal person were his pro-Armenian stances and the visits to the Artsakh Republic in 2011-2012 which were done without “Azerbaijan’s permission”, a country which has no authority over those territories for over the past two decades.
This is the responsible person for the abovementioned situation who will be hosted by France on March 14. This is the dictator whose voice will be heard in Paris, meanwhile he silences those voices in his country and the region. “Peace for Nagorno Karabakh, democracy to Azerbaijan”: this is the slogan of a rally we held on March 14 at 18:30, near the Human Rights Court, in Trocadéro”.