Կիմ Չեն Նամին թունավորած կանանց մահապատիժ Է սպառնում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալայզիայի դատախազությունը որոշել Է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդի եղբոր՝ Կիմ Չեն Նամի սպանության մեղադրանքներ առաջադրել այն երկու կանանց, որոնք ավելի վաղ ձերբակալվել Էին այդ գործով:
Եթե դատարանը ճանաչի նրանց մեղքը, ապա կանանց մահապատիժ Է սպասում, հայտնել Է երկրի գլխավոր դատախազ Մոհամեդ Ափանդի Ալին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Հետաքննության համաձայն՝ կանանց մեղադրում են այն բանում, որ նրանք Մալայզիայի օդանավակայանում VX թունավոր նյութ են փոշեցրել Կիմ Չեն Նամի դեմքին: Այդ քիմիկատը խիստ նյարդակաթվածահարական ազդեցություն ունի:
Սպանության տեսագրության մեջ, որը հայտնվել Է զանգվածային լրատվամիջոցներում, երեւում Է, թե ինչպես են բաց գույնի պիջակով եւ ջինսով տղամարդուն մոտենում երկու կանայք եւ ինչ-որ բան նետում նրա դեմքին: Այնուհետեւ տղամարդը մոտենում Է օդանավակայանի աշխատակիցներին, ինչից հետո նա վատանում Է:
Հավելենք, որ Մալայզիայի իշխանությունները Կիմ Չեն Նամի սպանությանը մասնակցության մեջ կասկածում են տասը մարդու, ներառյալ Քուալա Լումպուրում Հյուսիսային Կորեայի դեսպանության բարձրաստիճան մի աշխատակցի: Հարավային Կորեայում կարծում են, որ կասկածյալներից առնվազն չորսը հյուսիկորեական լրտեսներ են:

Малайзия: отравившим Ким Чон Нама женщинам грозит смертная казнь
Прокуратура Малайзии решила предъявить обвинения в убийстве брата лидера Северной Кореи Ким Чон Нама двум женщинам, которые ранее были задержаны по этому делу.
Если суд признает их вину, то женщин ждет смертная казнь, сообщил генеральный прокурор страны Мохамед Апанди Али.
Согласно следствию, женщин обвиняют в том, что они распылили отравляющее вещество XV в лицо Ким Чона Нама в аэропорту Малайзии. Этот химикат обладает сильным нервно-паралитическим действием,сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
На видеозаписи убийства, попавшем в СМИ, видно, как к мужчине в светлом пиджаке и джинсах подходят две женщины и набрасывают ему что-то на лицо. Затем мужчина подходит к сотрудникам аэропорта, после чего ему становится плохо.
В причастности к убийству Ким Чон Нама власти Малайзии подозревают десять человек, включая высокопоставленного сотрудника посольства Северной Кореи в Куала-Лумпуре. В Южной Корее полагают, что по меньшей мере четверо подозреваемых являются северокорейскими шпионами.