Դատախազը վերացրել է «Փոքր Մհեր կրթահամալիր»-ի նյութերով քրգործի հարուցումը մերժելու մասին ՔԿ որոշումը
Դատախազը վերացրել է «Փոքր Մհեր կրթահամալիր»-ի նյութերով քրգործի հարուցումը
մերժելու մասին ՔԿ որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության կողմից «Փոքր Մհեր կրթահամալիր»-ի վերաբերյալ կատարված ուսումնասիրության արդյունքները Կոտայքի մարզի դատախազության միջոցով 23.12.2016թ.-ին  ուղարկվել են ՀՀ ՔԿ` ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգքրի 180-181-րդ հոդվածների կարգով համապատասխան ընթացք տալու հանձնարարությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազության հանրային կապերի բաժնից, 2016թ. դեկտեմբերի 30-ին ՔԿ-ի կողմից որոշում է կայացվել նյութերով քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին:
Կոտայքի մարզի դատախազությունում ստուգվել է նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշման օրինականությունը և պարզվել, որ որոշումը կայացվել է վաղաժամ, չեն ստուգվել առերևույթ հանցագործության վերաբերյալ բոլոր տվյալները, անհիմն կերպով արժանահավատ են համարվել միայն կրթահամալիրի տնօրինության և աշխատակիցների հայտնած տեղեկությունները, ինչի կապակցությամբ նյութերի նախապատրաստման նկատմամբ դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից 2017թ. հունվարի 16-ին որոշում է կայացվել նյութերով քրեական գործ հարուցելը մերժելու մասին որոշումը վերացնելու և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով քրեական գործ հարուցելու մասին:

Прокурор аннулировал решение СК Армении об отказе в возбуждении уголовного дела по материалам учебного комплекса «Малый Мгер»
Прокурор аннулировал решение СК Армении об отказе в возбуждении уголовного дела по
материалам учебного комплекса «Малый Мгер»
Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении провело проверку по материалам дела учебного комплекса «Малый Мгер», в результате чего, через прокуратуру Котайкской области, 23.12.2016 года материалы были направлены в СК Армении для дальнейшего расследования по ст. 180-181 УПК Армении.
Как сообщили «Арменпресс» в управлении по информации и связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении, 30-го декабря 2016 года в СК Армении было принято решение в отказе возбуждения уголовного дела по данным материалам.
В прокуратуре Котайкской области проверили законность решения СК Армении в отказе возбуждения уголовного дела по данным материалам и выяснили, что данное решение было принято преждевременно, не были проверены все данные о явном преступлении, необоснованно посчитали достоверными лишь показания администрации учебного комплекса «Малый Мгер», в результате чего 16-го января Управление защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры Армении аннулировал решение СК Армении об отказе в возбуждении уголовного дела по материалам учебного комплекса «Малый Мгер» и приняло решение о возбуждении уголовного дела по ст. 309 УК Армении.