Շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները կարող են դառնալ նաև զսպման մեխանիզմներ. Նալբանդյան
Շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմները կարող են դառնալ նաև զսպման
մեխանիզմներ. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական կողմը միշտ փորձում է ներկայացնել, որ որևէ հարցով որևէ պայմանավորվածությունը չի ձեռքբերվել` թե՛ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի վերաբերյալ, թե՛ Կասպշիկի թիմի ընդլայնման վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ման հայտարարությամբ Համբուրգում լրագրողների հետ զրույցում հանդես է եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եռանախագահները հստակ նշեցին, որ պետք է առաջընթաց գրանցել մեխանիզմի ստեղծման պայմանավորվածության վերաբերյալ: Հստակ նշվեց, որ պետք է խոչընդոտները վերացվեն այն ճանապարհին, որը տանում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի ընդլայնմանը: Եթե ավելացնենք թիվը մի քանի հոգով, շատ բան չի փոխվելու, որովհետև կան կոնֆլիկտային իրավիճակներ, որտեղ խոսքը գնում է ոչ թե մի քանի տասնյակ, այլ մի քանի հարյուր հոգու մասին, սակայն նորից շատ բան չի փոխվում: Բայց շատ կարևոր է, որ ինչ-որ խորհրդանշական քայլ կատարվի, որը ցույց տա, որ տեղաշարժ կա: Ավելացնեն դիտորդական առաքելության քանակը, որակը, արդյունավետությունը»,- ընդգծել է ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը: Նրա խոսքով` Ադրբեջանն ի սկզբանե ընդհանրապես դեմ էր ընդլայնման առաջարկին, իսկ հիմա ասում է. «եկեք ավելացնենք 7 հոգով, սակայն նրանց չտեղակայենք շփման գծում, տարածաշրջանում, այլ նրանց ուղարկենք Բաքու, Երևան և Թբիլիսի, և հետո թող թույլատվություն հարցնեն Ադրբեջանից` գան, թե չգան: Այդ պարագայում որտե՞ղ է այդ դիտորդական առաքելության արդյունավետությունը»: Նախարարը հիշեցրեց նաև, որ մինչ այժմ բազմաթիվ հանձնաժողովների նիստեր են եղել ԵԱՀԿ-ում, այդ թվում` ֆինանսական, որի ընթացքում միայն Ադրբեջանը վետո է օգտագործել, այսինքն` խոչընդոտել է, որ այդ թիմն ընդլայնվի և հնարավորություն ունենա ավելի արդյունավետ ձևով աշխատել:
«Իրենք ասում են, որ մեխանիզմ կարող է լինել, երբ կարգավորումը լինի, սակայն երբ կարգավորումը լինի էլ ի՞նչ մեխանիզմի մասին է խոսքը: Իրենք իրենց փակուղի են դնում, այսինքն` ամբողջ աշխարհը մի բան է խոսում, իրենք ուրիշ կերպ են հասկանում: Ծուռ հայելիների ինչ-որ թագավորությունում են ապրում, մյուսներին էլ փորձում են պարտադրել իրենց տեսակետները: Սա է հարցը: Եռանախագահողները չեն հուսահատվում, Հայաստանն էլ չի հուսահատվում: Մենք նրանց հետ շարունակելու ենք ջանքերը Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների իրականացման վերաբերյալ: Շատ կարևոր է նաև 1994-1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերի իրականցման անխտիր հանձնառությունը, բացառապես խաղաղ կարգավորման և, իհարկե, այս մեխանիզմների ստեղծման, որոնք կարող են լինել ոչ միայն հետաքննության, այլև զսպման մեխանիզմներ, որոնք կկարողանա սահմանափակել լարվածությունը տարածքաշրջանում և ավելի բարենպաստ մթնոլորտ կստեղծվի բանակցային գործընթացի համար»,- ամփոփել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Механизмы по расследованию инцидентов на линии соприкосновения могут также стать механизмами по сдерживанию: глава МИД Армении
Механизмы по расследованию инцидентов на линии соприкосновения могут также стать
механизмами по сдерживанию: глава МИД Армении
Азербайджанская сторона постоянно пытается представить ситуацию так, что никаких договоренностей не было достигнуто как в плане механизмов по расследованию инцидентов, так и расширения офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на брифинге в Гамбурге.
«Сопредседатели Минской группы четко подчеркнули, что нужен прогресс в реализации договоренностей по созданию механизмов. Было четко отмечено, что должны быть устранены препятствия на пути, ведущей к расширению офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Если увеличить количество на несколько людей, ничего не изменится, так как есть конфликтные ситуации, когда речь идет не о нескольких десятках, а о нескольких сотнях людей, однако снова мало что меняется.
Однако очень важно, чтобы был сделан какой-то символичный шаг, который покажет, что есть сдвиг. Нужно увеличить количество, качество, эффективность наблюдательской миссии», - подчеркнул Налбандян.
По его словам, Азербайджан изначально был против идеи расширения наблюдательской группы, но теперь говорит: «давайте увеличим миссию на 7 человек, но вместо того, чтобы разместить их на линии соприкосновения или в зоне конфликта, отправим их в Баку, Ереван и Тбилиси, после чего им придется просить разрешения Баку, чтобы приехать. В этом случае, где эффективность такой наблюдательной миссии?»
Министр также напомнил, что до сих пор было множество сессий разных комитетов ОБСЕ, в том числе финансового комитета, в ходе которого только Азербайджан наложил вето, препятствуя расширению и увеличению эффективности работы наблюдательской миссии.
«Они говорят, что механизмы могут быть после урегулирования. А зачем нам нужны какие-либо механизмы после урегулирования? Они загоняют себя в тупик, т.е. весь мир говорит одно, но они понимают это по-другому.
Они живут в мире кривых зеркал и пытаются навязывать свое мнение другим. Вот в чем вопрос. Сопредседатели, как и Армения, не теряют надежды. Мы будем продолжать вместе с ними прилагать усилия, направленные на осуществление достигнутых на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренностей.
Очень важно полное соблюдение соглашений о прекращении огня1994/95 гг., которые имеют ключевое значение для исключительно мирного урегулирования и, конечно же, важно создание таких механизмов, которые могут выполнять не только функции расследования, но и сдерживания, будут способны ограничивать региональную напряженность и улучшать атмосферу для переговорного процесса», - заключил Эдвард Налбандян.