Շուրջ 1200 երևանաբնակ ծնողներ հանդիպել են սահմանամերձ զորամասերում ծառայող զավակների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի նախաձեռնությամբ արդեն 4-րդ տարին անընդմեջ մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջաններից ծնողները հնարավորություն են ստանում այցելելու սահմանամերձ զորամասերում ծառայող իրենց որդիներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ինչպես նախորդ բոլոր այցելությունների ժամանակ, այս անգամ էլ  Երևանի քաղաքապետարանը հոգացել էր, որ ճանապարհին ծնողները որևէ հոգս չունենան: Բարձրակարգ ավտոբուսների շարասյանը ճանապարհի ամբողջ երկայնքով ուղեկցել է ճանապարհային ոստիկանությունը: Ավտոբուսներից յուրաքանչյուրում նաև բժիշկներ են եղել:
Այն, որ սոցիալական կարևոր նշանակություն ունեցող այս նախաձեռնությունն իսկապես սպասված է, փաստում է յուրաքանչյուր անգամ հազարավոր քաղաքացիների ծրագրում ընդգրկվելու ցանկությունը:  Հերթական այցի շրջանակում   զորամասեր են մեկնել շուրջ 1200   ժամկետային զինծառայողների ծնողներ: Հարկ է նաև նշել, որ 2013թ.-ից մեկնարկած ծրագրի շնորհիվ երևանաբնակ ավելի քան 7000 ծնողներ արդեն հնարավորություն են ունեցել այցելելու իրենց զավակներին ու տեղում ծանոթանալու նրանց ծառայության պայմաններին:
Արդեն ձևավորված ավանդույթի համաձայն՝ ծնողների այցելության առիթով սահմանամերձ բոլոր զորամասերում կազմակերպվել են հանդիսավոր արարողություններ՝  ավանդական աղ ու հացով, զինվորական նվագախմբով ու տողանով: Զորամասերում ծնողները նաև ծաղիկներ են խոնարհել Սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի, զոհված ազատամարտիկների հուշարձաններին:  Արարողության շրջանակում   ծառայության մեջ առավել աչքի ընկած   զինվորները հանդիսավոր պայմաններում  պարգևատրվել են Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի շնորհակալագրերով: Բոլոր զորամասերին Երևանի քաղաքապետարանի կողմից փոխանցվել են նաև նվերներ:
Այցելության ծրագրում ընդգրկված զորամասերի հրամանատարները ևս մեկ անգամ ընդգծել են, որ Երևանի քաղաքապետի այս նախաձեռնությունը ոչ միայն սոցիալական, այլև բարոյահոգեբանական շատ կարևոր նշանակություն ունի և իր նպաստն է բերում բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդման, զինված ուժերի մարտունակության բարձրացման գործին:
Հատկանշելով ծրագրի կարևորությունն ու շնորհակալություն հայտնելով քաղաքապետին նախաձեռնության համար` ժամկետային զինծառայողների ծնողներն իրենց հերթին գնահատել են ցուցաբերվող վերաբերմունքն ու հատուկ ուշադրությունը և նշել, որ նման նախաձեռնությունների արդյունքում զինվորների շրջանում ավելի բարձր է պահվում բարոյահոգեբանական ու մարտական ոգին:

Около 1200 проживающих в Ереване родителей встретились со своими сыновьями, служащими в приграничных воинской частях
Около 1200 проживающих в Ереване родителей встретились со своими сыновьями,
служащими в приграничных воинской частях
По инициативе мэра Еревана Тарона Маргаряна уже четвертый год подряд родители практически всех административных округов столицы получают возможность навестить своих сыновей, служащих в приграничных воинской частях Армении. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе мэрии Еревана.
Как и во время предыдущих посещений, на этот раз столичная мэрия позаботилась о том, чтобы по дороге у родителей не возникло никаких сложностей. Колонну комфортабельных автобусов по всему пути сопровождали сотрудники Дорожной полиции. В автобусах присутствовали и врачи.
О том, что данная социальная инициатива была долгожданной, свидетелеьтвует желание тысяч граждан быть включенными в эту программу. В рамках очередного визита в воинские части отправились родители более 1200 военнослужащих. Следует также отметить, что благодаря стартовавшей с 2013 года программе уже около 7000 проживающих в Ереване родителей получили возможность посетить своих сыновейи на месте ознакомиться с условиями их службы.
По этому поводу во всех приграничных воинских частях были организованы торжественные церемонии – с традиционными хлебом и солью, военным оркестром.
В ходе церемонии наиболее отличившиеся военнослужащие были награждены благодарственными грамотами мэра Еревана Тарона Маргаряна. От имени мэрии всем воинским частям были переданы подарки. Командующие воинских частей, включенных в программу посещений, еще раз подчеркнули, что данная инициатива мэра Еревана имеет не только социальное, но и весьма важное нравственно-психологическое значение и вносит свой вклад в укрепление связей между армией и обществом, а также в дело повышения боеспособности ВС.