Հայ ժողովուրդը եվրոպական քաղաքակրթության անբաժանելի մասն է իր անցյալով ու մշակույթով. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Լյուքսեմբուրգում (Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսություն) գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) 40-ամյակին նվիրված հոբելյանական գագաթնաժողովին: Այն վարել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Գագաթնաժողովին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկն ու Ժան-Քլոդ Յունկերը, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները, ովքեր շնորհավորական ուղերձներն են հղել ԵԺԿ հոբելյանի կապակցությամբ` իրենց խոսքում անդրադառնալով կուսակցության անցած ճանապարհին, ձեռքբերումներին, Եվրոպական հարևանության և Արևելյան գործընկերության օրակարգային հարցերին, ԵԺԿ զարգացման ու ամրապնդման հեռանկարին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, համաեվրոպական քաղաքական ամենամեծ ընտանիքի՝ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության հիմնադրման 40-ամյակի կապակցությամբ կուսակցությանն ուղերձ է հղել նաև ՀՀ Նախագահը: Նշելով, որ կուսակցությունը տարիներ շարունակ եղել և մնում է եվրոպական ինքնության վերարժևորման կարևորագույն օղակներից և համաեվրոպական առաջընթացի շարժիչ ուժերից մեկը, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ ԵԺԿ անդամ քաղաքական ուժերից շատերն այսօր էլ ունեն կարևորագույն դերակատարում եվրոպական բազմաթիվ երկրների քաղաքական գործընթացներում:
Ուղերձում ՀՀ Նախագահը առանձնահատուկ նշել է ԵԺԿ նախկին նախագահ, լուսահոգի Վիլֆրիդ Մարտենսի անուրանալի ավանդը կուսակցության հիմնադրման, կայացման և արձանագրած բազմաթիվ հաջողությունների հարցում, նաև նրա ներդրումը և համակողմանի աջակցությունը Հայաստանի՝ եվրոպական մերձեցման գործընթացում և Հայաստանի հանրապետական կուսակցության, ինչպես նաև հայաստանյան երկու այլ քաղաքական ուժերի անդամակցության գործում:
Հանրապետության Նախագահը մեծապես կարևորել է միջկուսակցական փոխգործակցությունը ԵԺԿ-ի հետ` եվրոպական քաղաքական մշակույթի տարածման, համաեվրոպական արժեհամակարգի ամրապնդման տեսանկյունից: «Հայ ժողովուրդը եվրոպական քաղաքակրթության անբաժանելի մասն է իր անցյալով ու մշակույթով, իղձերով ու նպատակներով, իսկ հայաստանյան կուսակցությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ին բխում է մեր ընդհանուր քրիստոնեական ժառանգությունից, ինչպես նաև հիմնարար ազատությունների, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների սկզբունքներին համատեղ հանձնառությունից: Այս առումով հատկանշական է նաև ՀՀԿ-ի երիտասարդական և կանանց կազմակերպությունների անդամակցությունը ԵԺԿ-ի համապատասխան կազմակերպություններին:
Բարձր եմ գնահատում նաև ԵԺԿ-ի դիրքորոշումը Հայաստանին վերաբերող հարցերի նկատմամբ տարբեր եվրոպական կառույցներում, ինչպես նաև խորհրդարանական հարթակներում:
Մեծ է եղել ԵԺԿ-ի աջակցությունը Եվրոպական միության հետ մեր հարաբերությունները զարգացնելիս: Դրանք այսօր հասել են մի նոր՝ կարևոր ու պատասխանատու հանգրվանի: Արդեն մեկնարկել են բանակցությունները Հայաստան-Եվրամիություն նոր համապարփակ իրավական փաստաթղթի շուրջ, որը կարտացոլի մեր հարաբերությունների բնույթն ու կուրվագծի փոխշահավետ համագործակցության նոր ուղղությունները: Վստահ եմ, որ այս նոր փաստաթուղթը կյանքի կոչելու հարցում ևս ԵԺԿ-ն մեր կողքին կլինի»,-նշել է ՀՀ Նախագահն իր շնորհավորական ուղերձում և վստահություն հայտնել, որ այսուհետ ևս ԵԺԿ ընտանիքը, նախագահ Դոլի բազմահմուտ ղեկավարությամբ, կշարունակի կենսագործել կուսակցության հիմնարար արժեքներից բխող իր առաքելությունը:

President of Armenia: Armenian people with its past and culture is inseparable part of European civilization
President of Armenia: Armenian people with its past and culture is inseparable part of European
civilization
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan, who is on an official visit in Luxemburg, attended the jubilee summit of the European People’s Party dedicated to its 40th anniversary chaired by the President of EPP Joseph Daul. Donald Tusk, the President of the European Council and the President of the European Commission Jean-Claude Juncker, as well as heads of states and governments of the EU, EaP, and EPP member states attended the summit, who made congratulatory speeches on the occasion of EPP’s anniversary.
As “Armenpress” was informed from the press service of Republic of Armenia President’s Office, President of Armenia Serzh Sargsyan also made a congratulatory speech on the occasion of the 40th anniversary of the largest European political family. Mentioning that the party for years was and remains one of the key establishments to re-evaluate the European identity and to give impetus to its progress, Serzh Sargsyan stated that many political forces that are EPP member today also have a key role in the political developments in many European countries.
In his speech President Sargsyan made a special reference to the unforgettable contribution of late EPP President Wilfried Martens to the establishment and achievements of the party, as well as to his contribution and support for Armenia-Europe rapprochement process and for the membership of the Republican Party of Armenia and two other Armenian parties to the EPP.
The Armenian President highlighted inter-party partnership with the EPP from the perspective of spreading European political culture and reinforcement of European value system. “The Armenian people, with its past and culture, goals and aspirations, is inseparable part of the European civilization, while the membership of Armenian parties to the EPP are the result of our common Christian heritage, as well as our joint commitments to fundamental freedoms and principles of democracy and human rights. In this context the membership of RPA’s youth and women’s organizations to respective EPP bodies is rather logical.
I also highly appreciate EPP’s position on issues of concern for Armenia in different European institutions, as well as on parliamentary platforms.
EPP played a key role in the process of developing relations between Armenia and the European Union. These relations today have reached an important stage. The negotiations over a new legal framework document have already kicked off, which will reflect the nature of our relations and will outline new directions for mutually beneficial cooperation. I am sure that EPP will again stand with us on our way to bringing that document into life”, the President of Armenia mentioned, expressing conviction that the EPP family under the skillful chairmanship of Daul will continue to implement its mission based on fundamental values.