Գերմանիայի իշխող կոալիցիայի պատգամավորը հորդորում է Թուրքիային առերեսվել անցյալի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի Քրիստոնեադեմոկրատական միության պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան դաշինքի նախագահ Ալբերտ Վայլերը մեծ ակնկալիքներ ունի, որ Թուրքիան քաջություն կունենա ընդունելու սեփական անցյալը Հայոց ցեղասպանության հետ կապված: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին գերմանացի պատգամավորի գրասենյակից` ներկայացնելով հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկման վերաբերյալ Վայլերի դիրքորոշումն ու սպասումները:
«Հունիսի 2-ն Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանության ճանաչման վճռորոշ ամսաթիվ է: Հատկապես ողջունելի է, որ այս դեպքում կոալիցիոն կուսակցություններն ու Կանաչները համաձայնության են եկել միջկուսակցական բանաձևի հարցում: Ես բազմիցս` թե՛ խորհրդարանում ունեցած իմ ելույթների ժամանակ, թե՛ Հայաստանում, հայտարարել եմ, որ Գերմանիան` որպես Օսմանյան կայսրության դաշնակից, հատուկ հանձնառություն պետք է ստանձնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հարցում: Անգամ 101 տարի անց մենք պետք է աշխարհում բնակվող քրիստոնյա հայերի միլիոնավոր ժառանգներին ցույց տանք մեր վշտակցությունը»,- նշել է Վայլերը:
Նա ցավով է արձանագրել, որ Թուրքիան մինչև օրս չի ճանաչել պատմական իրողությունը: «Դժբախտաբար, Թուրքիան մինչև օրս քաջություն չի ցուցաբերում սեփական անցյալը և տեղի ունեցած անարդարությունը ճանաչելու հարցում: Հանձնառությունն ու անցյալի հետ առերեսումը հաշտեցման լավագույն ճանապարհը կարող էր լինել:  Այս բանաձևի միջոցով մենք ցանկանում ենք նախապատրաստել այդ ճանապարհը և խրախուսել Թուրքիայի քաջ ժողովրդավար գործիչերին` փնտրելու Հայաստանի հետ արդար աշխատանքի և հաշտեցման ուղին, որպեսզի ապագայում երկու երկրներն իրար ավելի մոտ լինեն»,- եզրափակել է Գերմանիայի իշխող կոալիցիայի պատգամավորը:

Депутат от правящей партии Германии призывает Турцию принять собственное прошлое в связи с Геноцидом армян
Депутат от правящей партии Германии призывает Турцию принять собственное прошлое
в связи с Геноцидом армян
Депутат Бундестага Германии от Христианско-демократического союза, председатель Союза Германия-Армения Альберт Вайлер надеется на то, что у Турции хватит смелости принять собственное прошлое в связи с Геноцидом армян. Об этом сообщили Арменпресс в офисе немецкого парламентария, представив также позицию Вайлера в связи с предстоящим 2 июня обсуждением в Бундестаге резолюции о Геноциде армян.
«2 июня важная дата в процессе признания геноцидов, совершенных против армянского народа и других христианских меньшинств в Османской империи. Особенно приветствуется тот факт, что в этом случае коалиционные партии и Зеленые пришли к согласию по межпартийному законопроекту. Я неоднократно заявлял и во время своих выступлений в парламенте, и в ходе визитов в Армению, что Германия, как союзник Османской империи, должна принять на себя специальное обязательство в признании и осуждении Геноцида армян. Даже спустя 101 год мы должны выразить наше сочувствие к миллионам потомков армян-христиан по всему миру», - отметил Вайлер.
Он с сожалением отметил, что Турция до сих пор не признает историческую действительность. «К сожалению, Турция не проявляет мужества для признания своего собственного прошлого. Приверженность и обращение лицом к собственному прошлому может стать лучшим путем к примирению. С помощью этого законопроекта мы хотим подготовить этот путь и поощрить смелых демократических деятелей Турции искать справедливого рабочего пути и примирения с Арменией, чтобы обе страны в будущем были ближе друг к другу», - отметил член правящей коалиции Германии.