ԱՄՆ-ն «Իսլամական պետության» դաշտային հրամանատար է ոչնչացրել Էլ-Ֆալուջայում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դաշտային հրամանատարը Իրաքի Էլ-Ֆալուջա քաղաքում ոչնչացվել է ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիոն օդանավի ավիահարվածից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Լենտա.ռու»-ն հայտնում է, որ Պենտագոնի տվյալներով՝ Մահեր ալ-Բիլաուին այն 70 զինյալներից է, ովքեր ոչնչացվել են ռմբակոծման ժամանակ:
Մայիսի 27-ին Իրաքի բանակը սունիական աշխարհազորայինների աջակցությամբ սկսել է ազատագրել Էլ-Ֆալուջան: Ամերիկյան զինվորների տեղեկությունների համաձայն՝ քաղաքում մնում է 50 հազար խաղաղ բնակիչ: Նրանց համար ինքնաթիռներից նետում են տարհանման ճանապարների քարտեզներ:
Էլ-Ֆալուջան Անբար նահանգի արևմուտքում է և գտնվում է ԻՊ վերահսկողության տակ 2014 թ. սկսած: Ապրիլին հայտնի էր դարձել, որ այս խմբավորման ահաբեկիչները սկսել են սպանել մարդկանց, ովքեր փորձում են հեռանալ քաղաքից:
Ենթադրվում է, որ ԻՊ-ն պլանավորում է օգտագործել քաղաքացիական բնակչությանը, որպես կենդանի վահան, եթե սկսվեն ռազմական գործողություններ:

США ликвидировали командира «Исламского государства» в Эль-Фаллудже
Полевой командир террористической группировки «Исламское государство» в иракском городе Эль-Фаллуджа уничтожен в результате авиаудара самолетов коалиции, возглавляемой США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, по данным Пентагона, Махер аль-Билауи (Maher Al-Bilawi) находится среди 70 боевиков, погибших при бомбардировке.
27 мая иракская армия при поддержке суннитского ополчения начала освобождение Эль-Фаллуджи. По сведениям американских военных, в городе остаются до 50 тысяч мирных жителей. Для них с самолетов разбрасываются карты с указанием путей эвакуации.
Эль-Фаллуджа, расположенная в западной провинции Анбар, находится под контролем ИГ начиная с 2014 года. В апреле сообщалось, что боевики этой организации начали убивать жителей, пытающихся покинуть город.
Предполагается, что ИГ планирует использовать гражданское население в качестве живого щита в случае начала войсковой операции.