Ալիեւը «հաջողված» է բնութագրել ԼՂ հարցով Վիենայի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը երկարատեւ լռությունից հետո, մեկնաբանելով մայիսի 16-ին Վիենայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումը, հայտարարել է, որ Վիենայի բանակցությունների արդյունքները «հաջողված են»:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, Ալիեւը հայտարարել է Հանրապետության օրվա առթիվ հրավիրված պաշտոնական ընդունելության ժամանակ:
«Վիենայի հանդիպումը հաջող էր: Մենք ակնկալում ենք, որ շուտով, ժամանակ չկորցնելով, կսկսվեն շատ լուրջ, ինչպես միջնորդներն են ասում` էական, այսինքն` բովանադակալից բանակցություններ», -ըստ Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության` ասել է Ալիեւը:
Ալիեւը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ընդհանուր քաղաքականության հիմնական հարցը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումն է:
«Ադրբեջանի դիրքորոշման մեջ ոչ մի փոփոխություն չկա», -նշել է նա եւ հավելել, որ հետագայում եւս «ամրապնդելու են երկրի ռազմական հզորությունը»:
Ներքին լսարանին ուղղված խոսքում Ալիեւը դարձյալ ասել է, թե «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը բանակցությունների առարկա չի հանդիսանում»:
Ինչպես երեւում է` Ալիեւը վերջապես հասկացել է, որ իր երկրի տարածքային ամբողջականությունը բանակցություններում դիտարկվում է առանց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածքի:
Ալիեւը հանդես է եկել եւս մեկ զավեշտալի հայտարարությամբ, թե «հայերը, ինչպես ապրել են Լեռնային Ղարաբաղում, թող այդպես էլ ապրեն», կարծես, արցախցիները երբեւէ մեկից, այդ թվում` իրենից ԼՂՀ-ում ապրելու թույլտվություն են խնդրել:
Ալիեւը չի մոռացել խոսել նաեւ սեփական բանակի «հզորության» մասին` մոռանալով, որ ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային ԼՂՀ-ի զինված ուժերի արժանի հակահարվածի արդյունքում հենց իր այդ «հզոր բանակը» հրադադար խնդրեց:
Վիենայի բանակցություններից հետո ԵԱՀԿ կայքում տեղադրված հայտարարության մեջ ասվել էր, որ «Նախագահները վերահաստատել են հրադադարին եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն իրենց հանձնառությունը: Հետագա բռնությունների վտանգը նվազեցնելու համար նրանք համաձայնել են ամենակարճ ժամկետներում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ-ի հետաքննական մեխանիզմների ներդրման աշխատանքները: Նախագահները նաեւ համաձայնել են ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնմանը: Ի վերջո, նրանք համաձայնել են շարունակել անհետ կորածների վերաբերյալ տվյալների փոխանակությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հովանու ներքո` հաշվի առնելով 2014 թվականի հոկտեմբերին Փարիզի գագաթաժողովի ժամանակ ստանձնած պարտավորությունները»:

Алиев считает Венскую встречу по проблеме НКР «успешной»
После  длительного молчания президент Азербайджана Ильам Алиев, комментируя встречу с президентом Армении Сержем Саргсяном по проблеме  НКР 16 мая в Вене, заявил, что  результаты переговоров в  Вене «успешные».
Об этом, как сообщает Арменпресс со ссылкой  на азербайджанские СМИ, Алиев заявил на официальном приеме  по случаю Дня Республики.
«Венская встреча была успешной. Мы  надеемся, что скоро, не теряя времени, начнутся серьезные, как говорят посредники – субстантивированные переговоры», - согласно пресс-службе президента  Азербайджана, сказал Алиев.
Он заявил, что основной  вопрос азербайджанской  политики – урегулирование  карабахской  проблемы.
«В позиции Азербайджана нет никаких изменений", - сказал  Алиев, добавив, что что они и далее будут «укреплять военную мощь страны».
В речи, направленной  на внутреннюю аудиторию,  Алиев вновь  заявил, что «территориальная целостность Азербайджана  не является темой переговоров».
Как видно, Алиев наконец понял, территориальная целостность Азербайджана на переговорах рассматривается без территории Нагорного Карабаха.
Алиев выступил с еще одним  курьезным заявлением: "Что касается армян, живущих в Нагорном Карабахе, то они как живут там, пусть так и живут ", - сказал он, словно арцахцы когда-либо у  кого-либо, в том числе и у него, спрашивали разрешения  жить у себя  в НКР.
Не забыл Алиев и отметить «мощь» собственной  армии, быстро позабыв, что в  начале  апреля в результате достойного отпора азербайджанской  агрессии со стороны  ВС НКР, именно эта «мощная армия» попросила  перемирия.
В заявлении ОБСЕ после Венской  встречи говорится: «Президенты подтверждают свою миссию по перемирию и  мирному урегулированию конфликта. С целью уменьшения угрозы дальнейшего насилия они согласились в кратчайшие  сроки завершить работу  по внедрению механизмов  расследования  ОБСЕ. Президенты  согласились также расширить возможности личного представителя действующего председателя ОБСЕ. В  итоге они согласились продолжить обмен информацией  о без вести пропавших под эгидой  МККК, учитывая взятые  на себя  обязанности во время Парижского саммита в 2014г.»