Առաջին հայուհին նվաճել է Էվերեստի գագաթը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջին հայ կինը նվաճել է աշխարհի ամենաբարձր լեռան՝ Էվերեստի գագաթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով տեղեկացրել է Ալպինիզմի հայկական ֆեդերացիան: Հերոսուհին Իրինա Խարազովան է, ով ռուսական խմբի հետ մայիսի 20-ին Նեպալի ժամանակով ժամը 8-ին հասել է Էվերեստի գագաթ: Խումբը ղեկավարում է Ալեքսանդր Աբրամովը, ով արդեն 7-րդ անգամ է հասնում գագաթին, թիմի ավագը Լյուդմիլա Կորոբշենկոն է, ով նվաճել է Էվերեստի գագաթն արդեն 3-րդ անգամ:
Իրինա Խարազովան ապրիլի 24-ին Ֆեյսբուքում տեղադրել է լուսանկարներ, որտեղ նա ձեռքին պահել է Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունների դրոշները` գրելով. «Էվերեստի բազային ճամբարում էլ չեմ մոռանում 101 տարի առաջ իրագործված հանցագործության մասին»:

Первая армянка покорила вершину самой высокой в мире горы
Первая армянка покорила вершину самой высокой в мире горы – Эвереста. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на странице Армянской федерации альпинизма в социальной сети Фейсбук. Героиней стала Ирина Хазарова, которая вместе с российской экспедиционной группой 20 мая, в 8 часов по непальскому времени, достигла вершины Эвереста.
Группой руководил Александр Абрамов, который покоряет самую высокую точку Земли в седьмой раз.
Ирина Харазова 24 апреля разместила в Фейсбуке фотографию с флагами Армении и Нагорно-Карабахской Республик в руках, написав: «Даже в базовом лагере Эвереста я не забывают о совершенном 101 год назад преступлении».