Լավրովը Ծիծեռնակաբերդում հարգեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը` ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Լավրովը ծաղկեպսակ դրեց հուշահամալիրի մոտ, ծաղիկներ խոնարհեց անմար կրակի մոտ` հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը:
ՀՀ ԳԱ ակադեմիայի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ Լավրովը շրջայց կատարեց թանգարան- ինքտիտուտում` պատվո հյուրերի հուշամատյանում թողնելով հետևյակ գրառումը. «Շնորհակություն բոլորին, ովքեր պահում են այդ հիշողությունը և անում ամեն ինչ, որ հայ ժողովրդի ողբերգությունը երբեք չմոռացվի: Իսկ մենք պետք է այնպես անենք, որ նման բան ոչ մի տեղ չկրկնվի»: Լավրովը Ծիծեռնակաբերդի հիշատակի ծառուղում ջրեց 2007թ. իր տնկած եղևնին:
ՌԴ ԱԳ նախարարի այցը լուսաբանում են մեծ թվով ռուսական լրատվամիջոցներ:
Ռուսաստանի Պետական դուման 1995թ. ապրիլի 14-ին հայտարարություն է ընդունել Հայոց ցեղասպանության դատապարտման մասին: «Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դուման, հենվելով անհերքելի պատմական փաստերի վրա, որոնք վկայում են Արևմտահայաստանի տարածքում 1915-1922թթ. հայերի բնաջնջման մասին, հետևելով ցեղասպանության հանցագործությունը կանխելու և դրա համար պատժելու մասին 1948թ. դեկտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի ընդունած Հռչակագրի միջազգային ոգուն ու տառին, պատերազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների վաղեմության ժամկետի մասին 1968թ. նոյեմբերի 26-ի միջազգագրին, ձգտելով վերածնել ռուսական պետության մարդասիրական ավանդութները, հիշեցնելով, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ եվրոպական մեծ տերությունները դեռ 1915թ. հայ ժողովրդի հանդեպ թուրքական կայսրության գործողությունները որակել են որպես «մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն», նշելով, որ իր պատմական հայրենիքում եղբայրական հայ ժողովրդի ֆիզիկական բնաջնջումը կատարվել է Ռուսաստանի քայքայման համար պայմաններ ստեղծելու նպատակով, դատապարտում է 1915-1922թթ. հայերի բնաջնջման կազմակերպիչներին,իր կարեկցանքն է հայտնում հայ ժողովրդին և ապրիլի 24-ը համարում ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»,-նշված է հայտարարության մեջ:

Lavrov pays tribute to memory of victims of Armenian Genocide in Tsitsernakaberd
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, accompanied by the Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian, visited Tsitsernakaberd Memorial Complex. “Armenpress” reports, the Russia Foreign Minister laid a wreath at the memorial, laid flowers at the Eternal Flame paying tribute to the memory of the victims of the Armenian Genocide.
The Director of the Museum-Institute of the Armenian Genocide Hayk Demoyan accompanied Lavrov to the Museum-Institute where he left the following note in the Commemoration Book of Honorable guests: “Thank you for all who keep this memory and do everything not to forget the tragedy of the Armenian people. And we should do every possible step to not let such things repeat”. Lavrov watered the tree planted by him in 2007 in the Alley of Tsitsernakaberd.
Russian Foreign Minister’s visit is being released by a number of Russian news agencies.
Russian State Duma adopted a resolution condemning the Armenian Genocide on April 14, 1995.
The Resolution reads:
“Based on irrefutable historic facts which attest to the extermination of Armenians on the territory of Western Armenia from 1915 to 1922 and, in accordance with the following Conventions adopted by the United Nations:
Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, December 9, 1948;
Convention on the Non-Applicability of Statutory Limitations to War Crimes and Crimes Against Humanity, November 26, 1968;
Aspiring to restore the humanitarian traditions of the Russian State and,
Emphasizing that through the initiative of Russia, the Great European Powers already in 1915 characterized the actions of the Turkish Empire against the Armenian people as a "Crime Against Humanity" and,
Noting that the physical extermination of the fraternal Armenian people in its historic homeland aimed at destroying Russia;
The State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation:
Condemns the perpetrators of the extermination of Armenians from 1915 to 1922;
Expresses its deep sympathy to the Armenian people and recognizes April 24 as a day of remembrance for the victims of the Genocide”.