ԵՏՀ խորհուրդը հավանության է արժանացրել ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկա ձևավորելու հայեցակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհուրդը հավանություն է տվել ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկայի ձևավորման հայեցակարգին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է ԵՏՀ մամուլի ծառայությունը:  Ներկայացնելով հայեցակարգի նախագիծը` ԵՏՀ էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների հարցերով նախարար Դանիլ Իբրաևը նշել է, որ փաստաթուղթը մշակվել է ԵԱՏՄ համաձայնագրին համապատասխան: ԵԱՏՄ պայմանագրի համաձայն` միության ընդհանուր գազի շուկա ձևավորելու հարցը պետք է ուսումնասիրվի և համապատասխան հայեցակարգը ներկայացվի մինչև 2016թ., իսկ մինչև 2018թ. հունվար պետք է ներկայացվեն գազի ընդհանուր շուկա ստեղծելու ծրագրերը: Դրանից հետո միության անդամ երկրները միջազգային պայմանագիր կստորագրեն ԵԱՏՄ-ում գազի ընդհանուր շուկա ստեղծելու մասին, որն ուժի մեջ պետք է մտնի 2025թ. հունվարի 1-ից ոչ ուշ:
«Փաստորեն, այս հայեցակարգի մշակումը շատ կարևոր որոշում է, քանի որ մենք առաջին անգամ դուրս ենք գալու մրցակցային շուկա և ներկայացնում ենք այնպիսի ապրանքի առևտրի շուկայական սկզբունքներ, ինչպիսին բնական գազն է: Սա հատկապես կարևոր է այն առումով, որ հայեցակարգի դրույթների հետ համաձայնել են գազային շուկայի հիմնական խաղացողները, ինչն ապացուցում է  ջանքերը վերազգային մակարդակ ուղղելու իրավացիությունը»,- ասել է Իբրաևը:
Նա հավելել է, որ գազի ընդհանուր շուկա ստեղծելու նպատակը ԵԱՏՄ տարածքում գազի ազատ մատակարարումը, գազատրանսպորտային ենթակառուցվածքների հասանելիության, գազի գների կայունացման ապահովումն է:

EEC council approves concept of establishing common gas market in EAEU
YEREVAN, FEBRUARY 12, ARMENPRESS.  The Council of the Eurasian Economic Commission has approved the concept of establishing common gas market in EAEU, “Armenpress” reports the EEC press service informs. Introducing the draft concept member of EEC Board (Minister) for energy and infrastructure Danil Ibraev mentioned that the document was elaborated in conformity with the treaty on EAEU. According to the treaty, the issue of establishing a common gas market in the Union must be studied and a relevant concept be submitted in 2016, and a plan for establishing the common gas market must be submitted until January, 2018. Afterwards, the member states of the Union will ink an agreement of the establishment of a common gas market in the Union, which will enter into force before January, 2025.
“In fact, elaboration of this document is very important, as for the first time we will enter competitive market with market principles of such trading item as natural gas is. This is particularly important in the sense that the main players and regulators of the gas market have agreed upon the provisions of the concept, which proves the rightness of directing our efforts to supranational course”, Ibaev said.