Երևանում անցկացվել են IBM Watson համակարգի արագացված դասընթացներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում փետրվարի 8-11-ը անցկացվել են IBM Watson համակարգի արագացված դասընթացներ՝ ՀՀ կառավարության, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի, Ինովացիոն լուծումների և Տեխնոլոգիաների կենտրոնի, IBM-ի ու ԱՄՆ ՄԶԳ-ի նախաձեռնությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ըWatson Day Yerevan 2016-ի ընթացքում ԱՄՆ IBM Watson փորձագետ Արմեն Փիսչդոտչյանը ներկայացրեց համակարգը և հավելեց. «Watson-ը IBM -ի զարգացման հիմնական ուղղություններից մեկն է: Այն ոչ միայն տեխնոլոգիական լուծում է, այլ դա հնարավորություն է տնտեսության տարբեր ոլորտներում ՝ առողջապահության, կրթության, անվտանգության և մի շարք այլ օղակներում նոր մոտեցումների, նոր լուծումների, նոր հնարավորությունների ներկայացման համար»:
«Այսօր պատմական օր է բոլորիս համար, նոր էջ ենք բացում Հայաստանի տեխնոլոգիաների պատմության մեջ: IMB -ի հետ ձևավորվել է հանրային լուծումների և տեխնոլոգիաների կենտրոն, որի տարածքը պատրաստ է ու վեց ամսից տեղակայված կլինի Երևանի պետական համալսարանի շենքում: Այստեղ ուսանողները և նորաստեղծ կազմակերպությունները բացառիկ հնարավորություն կունենան ծանոթանալ նորագույն տեխնոլոգիաներին»,- իր ելույթում ասաց Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նրա խոսքով՝ Watson-ը նոր նախաձեռնություն է IBM -ի համար և տեղակայված է միայն Միացյալ Նահանգներում, որի կենտրոնակայանը Նյու Յորքն է: Այն միայն վերջերս է սկսել տարածել այս նախաձեռնությունը Մեծ Բրիտանիայում, իսկ հիմա՝ նաև Հայաստանում: Հայաստանը կլինի տարածաշրջանում առաջինը, որտեղ կստեղծվի IBM Watson էկոհամակարգ՝ կիրառելով նշված տեխնոլոգիաները համալսարանական առարկաների ցանկում և խթանելով տվյալ ուղղությամբ սթարթափերի աքսելերացիան:

IBM WATSON comes to Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. On February 11, in Ararat hall, Armenia Marriot Hotel, Watson Day Yerevan 2016 event was held, targeted towards the introduction of IBM Watson and IBM BlueMix to Armenian Tech and Business Community. The Government of Armenia, Enterprise Incubator Foundation together with Innovative Solutions & Technologies Center in Armenia (ISTC) have initiated an advanced training on “Working with Watson Experience Manager” in Yerevan, held from February 8-11.
“Armenpress” reports the training was conducted by specialist from IBM USAMr. Armen Pischdotchian. Mr. Pischdotchian is a certified IBM Watson Learning Specialist who currently trains, and advises universities and business partners in augmenting their platform economy with cognitive solutions. The introduction to IBM Watson technologies in Armenian market is a unique chance for all those who are working with complex data analysis, and are interested in cognitive solutions. Armenia is the first country in the region, where IBM Watson ecosystem will be created to be used in academic studies and for the promotion of startup acceleration. Armenian professors, educational professionals in the fields of Analytics, Cognitive Computing and Data Management Sciences have been participating in this trainings. They are to become IBM Watson system messengers and will transmit professional skills to their students and interested audiences.
Incubator Foundation EIF is an IT sector development agency of Armenia. EIF’s main objectives are to improve competitiveness of the Armenian IT sector in the global marketplace, build linkages with international entities, provide assistance in investment attraction, export promotion and establishment of a venture capital institute, as well as stimulate formation of the Armenian IT industry development infrastructure, capacity building, IT industry development in the regions and formation of e-society in the country. These goals are achieved through numerous initiatives including the Armenian-Indian Center of Excellence, the Armenian National Engineering Laboratory (ANEL), Microsoft Innovation Center, the MLab-Regional Center for Mobile Solutions, Gyumri and Vanadzor Technology Centers, IBM Innovative Solutions and Technology Center and others.