Ռուսական ինքնաթիռները 50 տոննա հումանիտար օգնություն են հասցրել Սիրիա
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի Իլ-76 երկու ռազմափոխադրական ինքնաթիռներ փետրվարի 11-ի առավոտյան ժամանել են ռուսական «Խմեյմիմ» ավիաբազա՝ այստեղ շուրջ 50 տոննա հումանիտար օգնություն հասցնելով Սիրիայի քաղաքացիների համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
Ինչպես հայտնի Է դարձել, Մոսկվայից տեղափոխված բեռները նախատեսված են արաբական հանրապետության այն քաղաքների ու շրջանների բնակիչների համար, որոնք շրջափակված են ահաբեկչական կազմակերպությունների զինյալների կողմից: Բացի պարենամթերքից ու դեղորայքից, այն պարունակում Է հագուստ, դպրոցական պարագաներ, ինչպես նաեւ նվերներ՝ երեխաների համար, ներառյալ քաղցրավենիք ու խաղալիքներ:
Ավելի վաղ Սիրիայի ռազմափոխադրական ինքնաթիռները ռուս-սիրիական համատեղ մարդասիրական օգնության հերթական խմբաքանակն են հասցրել երկրի հյուսիս-արեւելքում գտնվող Դեյր Էզ Զոր քաղաք: Հումանիտար բեռների ընդհանուր քաշը կազմել Է ավելի քան 50 տոննա:

Два самолета Ил-76 ВКС России доставили 50 тонн гумпомощи в Сирию
Два военно-транспортных самолета Ил-76 ВКС РФ прибыли в четверг утром на российскую авиабазу "Хмеймим", доставив около 50 тонн гуманитарной помощи для граждан Сирии, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как стало известно, прибывший из Москвы груз предназначен для жителей городов и районов арабской республики, блокированных активистами террористических организаций. Помимо продовольствия и медикаментов он содержит одежду, школьные принадлежности, а также подарки для детей: сладости и игрушки.
Ранее военно-транспортная авиация САР доставила очередную партию совместной российско-сирийской гуманитарной помощи в город Дейр-эз-Зор на северо-востоке страны. Ее общий вес составил свыше 50 тонн.