Հարավային Կորեան իր քաղաքացիներին տարահանում է Քեսոնի ինդուստրիալ համալիրից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունն սկսել Է իր քաղաքացիների տարահանումը ԿԺԴՀ-ի հետ համատեղ՝ Քեսոնի ինդուստրիալ համալիրից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Ռյոնհապ» գործակալությանը:
«Քանի որ Հյուսիսային Կորեան համաձայնություն Է տվել (Քեսոնից) իր քաղաքացիների տարահանման՝ Սեուլի պլանին, հարավկորեացի աշխատակիցները կարող են ազատորեն մտնել համալիրի տարածք եւ դուրս գալ  այնտեղից»,- մեջբերում Է անում  գործակալությունը Կորեայի Հանրապետության միավորման նախարարության ներկայացուցչի խոսքից:
Փետրվարի 10-ին գերատեսչությունը հայտարարել Էր Քեսոնի համալիրի աշխատանքի դադարեցման մասին՝ ի պատասխան հունվարի 6-ին Փենյանի կողմից միջուկային փորձարկման եւ փետրվարի 7-ին տանող հրթիռի արձակման, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Южная Корея эвакуирует своих граждан из Кэсонского индустриального комплекса
Республика Корея начала эвакуацию своих граждан из совместного с КНДР Кэсонского индустриального комплекса. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство "Ренхап".
"Поскольку Северная Корея дала согласие на план Сеула по эвакуации своих граждан (из Кэсона), южнокорейские сотрудники могут свободно входить на территорию комплекса и покидать ее", - приводит агентство слова представителя министерства объединения Республики Корея.
В среду ведомство объявило о приостановке работы Кэсонского комплекса в ответ на осуществленное Пхеньяном 6 января ядерное испытание и запуск ракеты-носителя 7 февраля.