Նաթանյահուն խոստացել է անվտանգության պատնեշ կառուցել Իսրայելի բոլոր սահմանների երկայնքով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը երկրի բոլոր ցամաքային սահմանների երկարությամբ անվտանգության պատնեշ կառուցելու բազմամյա ծրագիր Է պատրաստում: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս հայտարարությամբ հանդես Է եկել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն:
«Մենք երկրի բոլոր ցամաքային սահմանների երկայնքով անվտանգության պատնեշ կառուցելու բազմամյա ծրագիր ենք պատրաստում, որպեսզի մեզ պաշտպանենք Մերձավոր Արեւելքում»,-ասել Է կառավարության ղեկավարը: Վարչապետի հայտարարությունը տարածել Է նրա դիվանատունը:
Նաթանյահուն ասել Է, թե խոսքն մի ծրագրի մասին Է, որը «միլիարդավոր շեքելներ արժե եւ երկար տարիների ծախսեր կպահանջի»: «Այժմ մենք աշխատում ենք գերակայությունների ցուցակի վրա, որպեսզի աստիճանաբար սկսենք շինարարությունը, բայց այդ ծրագիրը կիրականացվի հանուն Իսրայելի անվտանգության»,-շարունակել Է նա:
«Այն շրջապատում, որում մենք ապրում ենք, պետք Է մեզ պաշտպանենք գիշատիչներից»,-ասել Է Իսրայելի վարչապետը: «Վերջ ի վերջո Իսրայելը, ինչպես ես եմ տեսնում, բոլոր կողմերից կշրջապատվի անվտանգության պարսպով»,-հավելել Է նա:
Իսրայելն ավելի վաղ արդեն պատնեշներ Է կառուցել  Սիրիայի, Եգիպտոսի, Լիբանանի, ինչպես նաեւ Գազայի հատվածի հետ սահմաններին: Զգալի երկարությամբ պատնեշ Է կառուցվել նաեւ Հորդանան գետի Արեւմտյան ափի հետ սահմանի երկայնքով:
2015 թվականին պատնեշի շինարարությունը մեկնարկել Է Հորդանանի հետ սահմանի առաջին 30-կիլոմետրանոց հատվածում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Нетаньяху пообещал возвести забор безопасности вдоль всех границ Израиля
Израиль готовит многолетнюю программу по возведению забора безопасности вдоль всех сухопутных границ страны. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, с таким заявлением выступил премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху.
"Мы готовим многолетнюю программу по возведению забора безопасности вдоль всех границ страны, чтобы защитить себя на Ближнем Востоке", - сказал глава правительства. Высказывания премьера распространила его канцелярия.
По словам Нетаньяху, речь идет о программе, которая "стоит многие миллиарды шекелей, это расходы на много лет". "Сейчас мы работаем над списком приоритетов, чтобы начать постепенное строительство, но эта программа будет реализована ради безопасности Израиля", - продолжил он.
"В том окружении, в котором мы живем, мы должны защищать себя от хищников", - сказал премьер Израиля. "В конце концов Израиль, как это вижу я, будет со всех сторон окружен забором безопасности", - добавил он.
Израиль ранее уже возвел заборы безопасности у границ с Сирией, Египтом, Ливаном, а также - с сектором Газа. Забор возведен и на существенной части вдоль рубежа с Западным берегом реки Иордан. В 2015 году стартовало строительство первого 30-килметрового участка забора на границе с Иорданией.