Հայաստանի ԿԲ-ի պատվիրակությունն ուսումնասիրում է բանկային հսկողության վրացական մոդելը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի պատվիրակությունը ծանոթանում է բանկային հսկողության ոլորտում Վրաստանի ազգային բանկի (ՎԱԲ) բարեփոխումներին ու փորձին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ասված է ՎԱԲ-ի մամուլի տեղեկագրում:
«Վրաստանի ազգային բանկը հսկողության բավականին առաջադիմական մոտեցում եւ գործիքներ Է մշակել: Վերջին տարիների ընթացքում զգալիորեն ընդլայնվել են հսկողության շրջանակները: Մենք ցանկանում ենք այսուհետեւ էլ շարունակել փորձի փոխանակումը, ինչը կօգնի կողմերին ավելի արդյունավետորեն զարգացնելու ռիսկերի վրա հիմնված հսկողության համակարգը»,- հայտարարել է Հայաստանի ԿԲ-ի ռիսկերի վրա հիմնված հսկիչ նախագծի մենեջեր Դեւիդ Բաբասյանը:
Նա նշել է, որ Վրաստանը եւ Հայաստանը համանման մարտահրավերներ ունեն ֆինանսական ինստիտուտների կարգավորման եւ հսկողության հարցերում, ուստի այս հանդիպումը շատ կարեւոր է:

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. The delegation of the Armenian Central Bank is getting introduced with reforms and experience of the National Bank of Georgia (NBG) in the sector of banking supervision, “Armenpress” reports citing the NBG official website.
“The National Bank of Georgia has processed rather progressive approach and tools for banking supervision. The scope of supervision was significantly expanded in recent years. We want to further continue the exchange of experience, which will help the parties to more effectively develop risk-based supervision system,” David Babasyan, manager of Armenian Central Bank's risk-based supervision project, announced.
He mentioned Armenia and Georgia has similar challenges in the issues on regulation and supervision of financial institutions, hence this meeting is very important.