ԱՄՆ-ը գտնում է, որ ՌԴ-ն պետք է համոզի Ասադին հեռանալ զբաղեցրած պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը գտնում է, որ Ռուսաստանը ճիշտ չի օգտագործում իր մեծ ազդեցությունը Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի վրա, քանի որ հրաժարվում է նրան համոզել հեռանալ իր պաշտոնից` հանուն Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի դադարեցման: Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարտերը` Կոնգրեսում ունեցած ելույթի ընթացքում:
«Ռուսաստանը հսկայական ազդեցություն ունի Ասադի վրա, սակայն այն ճիշտ չի օգտագործում: Նա սատարում է Ասադին և հարվածներ հասցնում սիրիական ընդդիմությանը: Ժամանակն է, որ Ռուսաստանը կանգնի ճիշտ ուղու վրա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է Քարտերը:
Նա ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ը շարունակում է անհրաժեշտ համարել այդ հակամարտության քաղաքական լուծումը, սակայն դրա համար պահանջվում է Ասադի հեռանալն իր պաշտոնից, քանի որ նա արդեն վաղուց չի վայելում իր երկրի ժողովրդի մեծ մասի աջակցությունը: «Ասադին աջակցելն օգնում է միայն քաղաքացիական պատերազմի շարունակմանը»,- TASS-ի հաղորդմամբ` ասել է Պենտագոնի ղեկավարը:

YEREVAN, DECEMBER 1, ARMENPRESS.  The USA thinks that Russia does not correctly use its great influence on Syrian President Bashar al-Assad as it refuses to persuade Assad to resign for the sake of stopping civil war in Syria.  United States Secretary of Defense Ashton Carter expressed such an opinion in his Congress speech.
“Russia has huge influence on Assad, but does not use it correctly. It supports Assad and strikes against the Syrian opposition. It time for Russia to take the right path”, “Armenpress” reports, Carter said.
He stated that the USA continues to see political solution to the conflict as necessary but Assad’s removal is a must as he does not enjoy the support of the majority of his citizens for a long time. “Supporting Assad prolongs the civil war”, TASS reports the head of Pentagon said.