Քաղաքացիները հնարավորություն կստանան սահմանադրական փոփոխություն առաջարկել. Արծվիկ Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Սահմանադրական փոփոխությունները հնարավորություն են տալիս ՀՀ քաղաքացիներին անմիջական մասնակցություն ունենալ պետական կառավարման գործին: Այս մասին նշեց ՀՅԴ ԱԺ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը «Այո և ոչ» հեռուստանախագծի շրջանակներում Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի բնակիչների հետ հանդիպմանը:
«Առաջին անգամ սահմանադրական մակարդակով քաղաքացիները իրավունք են ունենում ոչ միայն օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալու, այլ նաև հանրաքվեի առաջարկություն անելու: Գործող սահմանադրությունը թույլ չի տալիս որևէ այլ մարմնի, անձի կամ ժողովրդի` թեկուզ միլիոնով, սահմանադրական փոփոխություն առաջարկել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց, Մինասյանը, ավելացնելով, որ նոր նախագծով 300 հազար ստորագրություն հավաքելու դեպքում քաղաքացիները կարող են իրենց պատկերացրած սահմանադրական փոփոխությունները դնեն հանրաքվեի:
Արծվիկ Մինասյանը նաև վրդովմունք արտահայտեց նրա կապակցությամբ, որ «ոչ»-ի ճամբարի որոշ ներկայացուցիչներ պարբերաբար սխալ համեմատություններ են անում պատմական նախորդ ժամանակահատվածների հետ` բացատրելով առաջին հանրապետության անկումը խորհրդարանական կառավարման կարգով: «Հայաստանն այդ ժամանակ իրականացնում էր ռազմական գործողություններ ընդդեմ բոլշևիկյան, թուրքական, ադրբեջանական հրոսակախմբերի և վրաց ազգայնականների դեմ և նույնիսկ այս դժվարին իրավիճակում հնարավոր եղավ կերտել անկախ պետականություն»,-ասաց նա:
Սահմանադրական փոփոխություններին կողմ և դեմ 16 գործիչներ նոյեմբերի 13-ից արդեն 17 օր շարունակ եղան Հայաստանի ամենատարբեր բնակավայրերում` հյուսիսից հարավ, ու կքարոզեն իրենց գաղափարները:Քարոզարշավն ուղիղ հեռարձակվում է «Արմնյուզ»-ի և Ա1+-ի համատեղ հեռուստանախագծի շրջանակում: «Արմենպրես»-ը պարբերաբար թողարկում է հետաքրքրական ֆոտոպատմություններ իրապատումից:

Citizens will be granted right to propose Constitutional Reforms. Artsvik Minasyan
YEREVAN, NOVEMBER 30, ARMENPRESS. The Constitutional Reforms provide a possibility to the citizens of the Republic of Armenia to have immediate participation in the state government. Member of the National Assembly "Armenian Revolutionary Federation" /ARF/ faction Artsvik Minasyan said the aforementioned during the meeting with the residents of Charentsavan town, Kotayk region in the framework of “Yes and No” TV project.
“For the first time at constitutional level the citizens will have the right not only to make legislative initiatives but also propose referendum. Current Constitution does not allow another body, person or people event millions of people, to propose Constitutional Reforms,” “Armenpress” reports, Minasyan said, adding that in accordance with the new draft, in case 300 thousand signatures are gathered, the citizens can put the Constitutional Reforms they favour to referendum.
Artsvik Minasyan also expressed resentment that some representatives of “No” made wrong comparisons with previous historical periods explaining the collapse of the first republic by parliamentary system of government.
“Armenia was carrying out military actions against Bolshevik, Turkish, Azerbaijani bandits and Georgian nationalists at that period and even during those difficult times it became possible to build independent statehood,” he said.
16 politicians and public figures supporting “Yes” and “No” campaigns visit different places beginning from November 13 to advocate their ideas ahead of the Constitutional Reforms referendum.
The campaign is available live on “Armnews” and “A1+” in the framework of the joint TV show. “Armenpress” regularly releases interesting photo stories of the show.