Փարիզյան ահաբեկչությունից զոհված Լոլա Ուզունյանի ծնողներն առաջին անգամ հայտարարություն արեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի ահաբեկչության հետևանքով զոհված Լոլա Ուզունյանի հայրը` Էրիկ Ուզունյանը Huffington Post պարբերականում հրապարակել է հոդված` կատարվածի պատասխանատուն անվանելով Ֆրանսիայի կառավարությանը: «Ֆրանսիան երկար տարիներ Մերձավոր Արևելքում աղետալի քաղաքականություն է վարել: Նիկոլա Սարկոզին, խախտելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը, որոնք արգելում են ցանկացած ցամաքային գործողություն այլ երկրում, ֆրանսիական զորքեր է ուղարկել Լիբիա` նպաստելով Քադաֆիի իշխանության անկմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշել է Ուզունյանը` ընդգծելով, որ Քադաֆին անգամ Ֆրանսիայի թշնամին էլ չէր:
Լոլայի հայրը փաստել է, որ ավելի ուշ Ֆրանսիայի ղեկավարությունն ընդգրկվել է Սիրիայի ղեկավար Բաշար Ասադի դեմ կազմված կոալիցիայի կազմում` այն դեպքում, երբ Սիրիան ևս Ֆրանսիայի թշնամին չէ:
«Նման քաաքականությունը ողբերգական դարձավ մեր երկրի համար: Ֆրանսիայի վերջին նախագահները գործել են անօրինակ թեթևությամբ և անհեռատեսորեն»,- նշել է Էրիկ Ուզունյանը` հավելելով, որ մի քանի տասնամյակների ընթացքում երկրի ղեկավարության քաղաքականության հետևանքով Ֆրանսիայում ձևավորվել է մի տարածք, որը փիլիսոփա Ժան Պոլ Դոլն անվանել է «ոչնչի տարածք»:
«Ֆրանսիան ի վիճակի չէ ապագա ապահովել իր երիտասարդության համար: Եվրոպան չի կարողանում հաղթահարել այն փակուղին, որ կա լիբերալիզմում: Այն պաշտոնյաները, ում մենք ընտրել ենք, չեն կարող մեզ առաջարկել նոր քաղաքականություն: Ես սարսափում եմ իմ դատակվող երկրից և դստերս մահվան առնչությամբ»,- եզրափակել է Էրիկ Ուզունյանը:
Նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում միաժամանակ ահաբեկչություններ են տեղի ունեցել քաղաքի 6 տարբեր վայրերում: Ահաբեկչության զոհերի թիվը հասել է 130-ի, տուժել, տարբեր տվյալներով, 260- 350 մարդ: Երկրում հաստատվել է արտակարգ դրություն, որը կտևի ևս երեք ամիս: Հայտարարվել է խիստ վերահսկողություն պետական սահմանների նկատմամբ: Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ահաբեկչության ծավալներն աննախադեպ է անվանել և մեղադրել «Իսլամական պետություն» խմբավորմանը:
Զոհերի թվում հայազգի Լոլա Ուզունյանն է, ում ծնողները, փաստորեն առաջին անգամ հրապարակային հայտարարեցին դրա մասին:

Lola Uzunyan’s parents made announcement for the first time
YEREVAN, NOVEMBER 28, ARMENPRESS. Father of Lola Uzunyan, killed in Paris terrorism, Erik Uzunyan published an article in Huffington Post newspaper considering French government responsible for the incident. “France led catastrophic policy in the Middle East for long years. Nicolas Sarkozy, violating UN Security Council’s resolutions, which prohibits any ground actions in other country, France sent troops to Libya contributing to the fall of Gaddafi regime,” Uzunyan mentioned as “Armenpress” reports, emphasizing that Gaddafi was not considered even an enemy for France.
Lola’s father stated that later French government was involved in the coalition against Syrian President Bashar al-Assad in the case when Syria is not the enemy of France as well.
“Such policy became tragic for our country. Two last Presidents of France acted shortsighted and with unparalleled ease,” Erik Uzunyan mentioned.
“France is not able to secure a future for Youngsters. Europe cannot overcome the blockade which exists in Liberalism. The officials that we elected cannot propose us a new policy. I am frightened of my country and over my daughter’s death,” Erik Uzunyan concluded.
At least 130 people were killed in the Paris and Saint-Denis shootings and bombings in the evening of November 13. On a night when thousands of Paris residents and tourists were reveling and fans were enjoying a soccer match between France and world champion Germany, horror struck in an unprecedented manner. Terrorists-some with AK-47s, some reportedly with bombs strapped to them -- attacked sites throughout the French capital and at the stadium where the soccer match was underway. The worst carnage occurred at Bataclan, with at least 112 left dead. France has declared a state of emergency and tightened national borders. Hollande called the size of the terror unprecedented.
Armenian Lola Uzunyan was in the list of victims whose parents announced about it publicly for the first time.