Լավրովը պատմել է սիրիա-թուրքական սահմանը փակելու ծրագրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք-սիրիական սահմանը փակելը մեծապես կօգնի լուծել Սիրիայում ահաբեկչության հետ կապված խնդիրը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Նա (Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը) առաջարկել է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի փակվի Թուրքիայի և Սիրիայի միջև սահմանը»,- ավելացրել է նա:
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով` «պաշտոնական Մոսկվան այդ նախաձեռնությունն ակտիվորեն պաշտպանում է և բաց է նրա համար, որպեսզի համաձայնեցվեն գործնական քայլերը, իհարկե, սիրիական կառավարության հետ փոխգործակցությամբ»:
Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը նոյեմբերի 26-ին Մոսկվայում բանակցություններ է վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Խոսքը գնացել է ահաբեկչության դեմ պայքարում ջանքերը կոորդինացնելու և «Իսլամական պետության» դեմ գործողություններ իրականացնելու մասին:

Лавров рассказал о планах перекрыть сирийско-турецкую границу
Перекрытие сирийско-турецкой границы во многом решит проблему терроризма в Сирии. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом заявил в пятницу глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции в Москве.
"Он (президент Франции Франсуа Олланд - ИФ) предложил принять конкретные меры для того, чтобы перекрыть границу между Турцией и Сирией", - добавил он.
По словам российского министра, Москва "эту инициативу активно поддерживает и открыта для того, чтобы согласовать практические шаги, разумеется, во взаимодействии с сирийским правительством".
Президент Франции Франсуа Олланд накануне провел в Москве переговоры с Владимиром Путиным. Речь шла о координации усилий по борьбе с терроризмом и противодействии "Исламскому государству" (запрещено в России).