Լավրովը պատմել է սիրիա-թուրքական սահմանը փակելու ծրագրի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրք-սիրիական սահմանը փակելը մեծապես կօգնի լուծել Սիրիայում ահաբեկչության հետ կապված խնդիրը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Նա (Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը) առաջարկել է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի փակվի Թուրքիայի և Սիրիայի միջև սահմանը»,- ավելացրել է նա:
ՌԴ ԱԳ նախարարի խոսքով` «պաշտոնական Մոսկվան այդ նախաձեռնությունն ակտիվորեն պաշտպանում է և բաց է նրա համար, որպեսզի համաձայնեցվեն գործնական քայլերը, իհարկե, սիրիական կառավարության հետ փոխգործակցությամբ»:
Ֆրանսիայի նախագահ Օլանդը նոյեմբերի 26-ին Մոսկվայում բանակցություններ է վարել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Խոսքը գնացել է ահաբեկչության դեմ պայքարում ջանքերը կոորդինացնելու և «Իսլամական պետության» դեմ գործողություններ իրականացնելու մասին:

Lavrov speaks about the plan to close Syrian-Turkish border
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS.  Closing Turkish-Syrian border will greatly contribute to solving the terrorism problem in Syria. “Armenpress” reports, citing “Interfax”, RF Foreign Minister Sergey Lavrov announced about it.
“He (French President Francois Hollande) suggested taking precise steps so as to close Turkish-Syrian border”, he added.
According to RF Foreign minister, “official Moscow actively supports that initiative and is open to coordinate the practical steps, of course, in collaboration with the Syrian Government”.
French President Hollande held negotiations with the Russian President Vladimir Putin on November 26. The agenda was about coordinating efforts in the fight against terrorism and taking actions against the “Islamic State”.