Հայաստանում նոյեմբերի 25-ին միաժամանակ մոտ 20 վայրում տեղի են ունեցել հատուկ գործողություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության պետի խորհրդական Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է տարբեր ֆեյսբուքյան օգտատերերին հուզող հարցեր ու տվել դրանց պատասխանները: Մալյանը նաև ընդգծել է, որ Երևանում նոյեմբերի 25-ին վնասազերծված խմբի զինամթերքն ու պայթուցիկ նյութերը 10 անգամ ավելի էին Փարիզում նոյեմբերի 14-ին տեղի ունեցած ակաբեկչության ժամանակ օգտագործվածից ու հետագայում առգրավվածից: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է հարցուպատասխանը որոշակի տեխնիկակական խմբագրումներով:
Հարց 1. Շուրջ երկու օր է սոցցանցերով շրջանառվում է այն մեղադրանք-հարցը, որ առանձնատունը, որտեղ իրականացվել է զինված խմբավորման ձերբակալությունը, ցերեկվա ժամերին հասանելի է եղել լրագրողների համար:
-Այս հարցը զուրկ է որևէ հիմնավորումից, որովհետև մինչև առաջին լրագրողի առանձնատուն մուտք գործելը, շուրջ 9 ժամ ներսում աշխատել են տարբեր պրոֆիլի իրավաբաններ` քրեագետներ, հետքաբաններ, մատնահետքաբաններ, քննիչներ և այլն: Իրականացվել է խուզարկություն, տեղազննություն, ձերբակալվածներից վերցվել են մատնահետքեր, բացատրություններ, կազմվել են արձանագրություններ: Իրականացվել է օրենքով նախատեսված գործողությունների ողջ սպեկտրը և այդքանից հետո միայն իրավապահները ձերբակալվածների հետ միասին լքել են առանձնատան տարածքը: Լքելուց հետո առանձնատունը որևէ նշանակություն չի ունեցել հետագա գործի համար և, քանի որ այն մասնավոր սեփականություն է, մարդկանց հետագա ներսուդուրսը որոշել է առանձնատան սեփականատերը:
Հարց 2. Ինչո՞ւ ԱԱԾ հատուկ ջոկատայինները մտան БРДМ-ի օգնությամբ երկրորդ հարկից, այնինչ կարող էին դարպասը բացել:
-Հատուկ ջոկատայինները յուրաքանչյուր գործողությունից առաջ կազմում են տվյալ գործողության մանրամասն պլան` հիմնվելով ոչ թե ֆեյսբուքյան ստատուսների, այլ օպերատիվ տվյալների, վտանգի իրական գնահատման, ուժերի գրագետ բաշխման, անկախատեսելիության գործոնի (վերջինս հանդիսանում է զինված բախման բացառման գլխավոր նախապայմանը), մասնագիտական պարապմունքների միջոցով ստացած հմտությունների և այլ բազմաթիվ օբյեկտիվ գործոնների հիման վրա:
Իհարկե, տվյալ հարցը գրողները, երբ իրենք անձամբ կգնան զինված խմբավորում վնասազերծելու, կարող են կինոներից իրենց տեսածները փորձել կյանքում օգտագործել: Ասենք` մատաղի փող հավաքողի անվան տակ ծեծեն դարպասի դուռը և բոլորին վնասազերծեն:
Հարց 3. Իսկ եթե զինված խմբի հանցակիցները լուրերով տեսնեի՞ն ու մի բան պայթացնեի՞ն:
-Այս հարցադրման հեղինակները կարծում են, որ իրավապահ մարմինները գրոհից 20 րոպե-կես ժամ առաջ իմացան ու աճապարեցին Նորք-Մարաշ: Խմբավորումը երկար ժամանակ եղել է իրավապահների ուշադրության կենտրոնում: Նրանց վնասազերծման ժամանակը, ձևը ու վայրը ընտրվել է ոչ թե ֆեյսբուքյան քվեարկության արդյունքում` այլ բազմաթիվ գործոններ հաշվի առնելով: Նույն վայրկյանին տեղի են ունեցել մոտ 2 տասնյակ միջոցառումներ: Առանձնատան գրոհը դրանցից ընդամենը մեկն էր:
Հարց 4. Զինված խմբավորման անդամներն ունե՞ն արդյոք աջակիցներ, ովքեր դեռևս ազատության մեջ են:
-Իհարկե ունեն, մանրամասները, իհարկե, նախաքննության ընթացքում կերևա, սակայն միամտություն կլիներ կարծել, թե բոլոր հանցակիցները հավաքվել էին մի տեղ ու սպասում էին իրավապահներին:
Հարց 4.1. Իսկ ի՞նչ պետք է անեն ազատության մեջ գտնվող հանցակիցները:
-Ճիշտ է... հնարավոր բոլոր մեթոդներով աղաղակեն քաղաքական հաշվեհարդարի մասին և իրենց ազդեցության տակ գցեն կայուն տեսակետ չունեցող զանգվածին` ներշնչելով, թե անարդարության դեմ են պայքարում:
Կարծում եմ` նախաքննության ընթացքում շատ մարդիկ կկարմրեն իրենց այս օրերի հապշտապ մեկնաբանությունների մասին, երբ կստանանք գլխավոր հարցերի պատասխանը հենց ձերբակալվածներից՝  երբ և որտեղ էր կիրառվելու զենքը:
Հարց-դիտարկում 5. «Նորքի առանձնատան վարձակալության ժամկետը լրանում էր 5 օրից: Ինչ հետաքրքիր զինված խումբ ա էրեխեք: Ամիսը մեկ զենքն ու զինամթերքը բարձում ա բեռնատար ու նոր տեղ ա տեղափոխում»:
-Իսկապես, զինապահեստի վարձակալությունը վերջանում էր 5 օրից: Ի՞նչ էին անելու այդ ժամանակ. միայն չասեք տեղափոխվելու էին:
Նոյեմբերի 25-ին Ազգային անվտանգության ծառայությունը Ոստիկանության հետ խուզարկությունների ընթացքում հայտնաբերել է հանցավոր զինված խումբ, որը նախապատարստում էր առանձնակի ծանր հանցագործություններ: Խմբի կողմից վարձակալված առանձնատանը հայտնաբերվել են տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր (այդ թվում«մուխա» տեսակի), նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքեր, կապի միջոցներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, ռազմական հանդերձանք՝ այդ թվում զրահաբաճկոններ: Խուզարկության պահին առանձնատանը, Արթուր Վարդանյանի գլխավորությամբ, հավաքված են եղել հանցավոր խմբակցության ևս 9 անդամներ, ովքեր ձերբակալվել են: Ներկայում ձերբակալվածների թիվը 21 է:
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդհոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

Special operations carried out in nearly 20 different places in Armenia on Nov. 25
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. Narek Malyan, Advisor to the Republic of Armenia Chief of Police, published on his Facebook page questions of interest to users and gave answers. Malyan also stated that the ammunition confiscated on November 25 in Yerevan was 10 times more than that of used in Paris terror acts of November 14 together with that of confiscated later. “Armenpress” introduces the interview with some technical changes.
Question 1. It is already two days that mass media representatives circulate the accusation-like question that that house where the armed group was detected was available for journalists during daytime.
- This question is devoid of any grounds, because before the first journalist entered the house, lawyers of different specializations such as criminologists, investigators, fingerprint specialists and others worked for nearly 9 hours. Search and examination was carried out, fingerprints and justifications were taken from the arrested, and protocols were drawn up. The whole range of actions envisaged by the law were implemented and only after these measures the law enforcement bodies left the house together with the arrested. After leaving, the house was of no importance for the coming process, as it is a private ownership and the owner of the house gave people the right to enter or leave the house.
Question 2. Why did the National Security Special Forces break into the house with the help of BRDM from the second floor, while they could just open the gate?
-Before any action, Special Forces make a detailed plan of that action relying not on Facebook comments but on operative data, real assessment of risk, clever power distribution, factor of unpredictability (this is the key precondition to exclude armed clashes), skills obtained by professional training and many other objective factors.
Of course, those who ask this question can practice the tricks they have seen in films in real life when they will go to neutralize an armed group. For example, knock at the door imitating a beggar and neutralize all of them.
Question 3. If the accomplices of the group see the news and explode something?
-The authors of this question think that the police learned about the group and hurried to Nork Marash 20 minutes before the operation. The group had been under the surveillance of law enforcement bodies for a long time. The time, type and place have been decided not through Facebook petition, but considering numerous factors. Approximately 2 dozens of operations were carried out at the same time.
Storm of the house was only one of those 20 operations.
Question 4. Do the members of the armed group have any accomplices who are still in freedom?
- Of course, they have. Details will be revealed during the preliminary investigation, but it would be naïve to think that all the members of the criminal group had gathered in one place waiting for the police.
-Question 4.1. What will those remaining in freedom do?
- That is right…use all possible methods to scream about political revenge and drive those derive of firm opinion under their influence, inspiring that they are fighting against injustice.
I think many people will be ashamed for their hasty comments made during these days after we get the answere to the main question: when and where would be used the weapons?
-Question-remark 5. “Period of the rent of the house in Nork Marash was to be expired in 5 days. What an interesting armed group, guys. They load the arms and ammunitions in a van every month and move to another place”.
-Correct, period of the rent of the armory was to expire in 5 days. What they would do then? Only do not say they would move.
A criminal case has been initiated in Investigative Department of the National Security Service of the Republic of Armenia in accordance with parts 1 and 2 of Article 223 of the Criminal Code of the Republic of Armenia. Preliminary investigation is underway.