ՌԴ-ն ի պատասխան Սու-24-ի դեմ գրոհի դադարեցնում Է մասնակցությունը BLACKSEAFOR-ի զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն ի պատասխան թուրքական ռազմաօդային ուժերի կողմից Սու24Մ-ի դեմ գրոհի անորոշ ժամանակով դադարեցրել Է իր մասնակցությունը Սեւծովյան օպերատիվ փոխգործակցության ռազմածովային խմբի՝ BLACKSEAFOR-ի զինավարժանքներին: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Պետդումայի պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար ծովակալ Վլադիմիր Կոմոեդովը, որն ավելի վաղ եղել Է Սեւծովյան նավատորմի հրամանատարը:
«Ռազմական գծով Թուրքիայի հետ շփումների դադարեցման վերաբերյալ ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության որոշմանը համապատասխան՝ դադարեցված Է մեր Սեւծովյան նավատորմի մասնակցությունը BLACKSEAFOR-ի զինավարժանքներին»,- ասել Է գործակալության զրուցակիցը:
«Նաեւ Թուրքիայից հետ Է կանչվել Ռուսաստանի ռազմածովային նավատոմի ներկայացուցիչը, որն զբաղվում Էր Սեւծովյան նավատորմի եւ Թուրքիայի ռազմածովային ուժերի գործողությունների համակարգմամբ,- հիշեցրել Է Կոմեդովը:- Նա  արդեն վերադարձել Է հայրենիք»:
Սեւծովյան օպերատիվ փոխգործակցության ռազմածովային խումբը՝ BLACKSEAFOR-ը, ստեղծվել Է 2001 թվականին: Դրա կազմի մեջ են մտել Ռուսաստանը, Թուրքիան, Ուկրաինան, Բուլղարիան, Ռումինիան եւ Վրաստանը:

РФ в ответ на атаку Су-24М турецкими ВВС приостанавливает участие в учениях BLACKSEAFOR
Россия в ответ на атаку турецкими ВВС бомбардировщика Су-24М на неопределенное время приостановила свое участие в учениях Черноморской военно-морской группы оперативного взаимодействия BLACKSEAFOR. Об этом сообщил ТАСС глава комитета Госдумы по обороне адмирал Владимир Комоедов, ранее командовавший Черноморским флотом, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"В соответствии с решением руководства министерства обороны РФ о прекращении контактов с Турцией по военной линии приостановлено участие нашего Черноморского флота в учениях BLACKSEAFOR", - сказал собеседник агентства.
"Также отозван из Турции представитель российского ВМФ, занимавшийся координацией действий Черноморского флота и турецких ВМС, - напомнил Комоедов. - Он уже вернулся на Родину".
Черноморская военно-морская группа оперативного взаимодействия BLACKSEAFOR была создана в 2001 году. В нее вошли Россия, Турция, Украина, Болгария, Румыния и Грузия.