Արցախի ԱԺ պատգամավորները «Հեռուստամարաթոն-2015»-ի առթիվ կոչով դիմել են աշխարհասփյուռ հայությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները հայտարարություն են տարածել «Հեռուստամարաթոն-2015»-ի առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, պատգամավորները աշխարհասփյուռ հայությանը կոչ են արել մասնակցել համահայկական դրամահավաքին՝ աջակցելով  ժողովրդի այն հատվածներին եւ խավերին, որոնց բարեկեցության բարձրացումը  կզորացնի  ազգը՝  ուղղորդելով նրան համազգային նոր ծրագրերի իրականացմանը:
«Սիրելի հայրենակիցներ, մի քանի ժամ հետո կմեկնարկի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնի եզրափակիչ փուլը: Համազգային հերթական հանգանակությունը նվիրված է բնակարանաշինությանը եւ կրում է «Մեր տունը» խորագիրը: Հեռուստամարաթոն-2015-ի գլխավոր նպատակն Արցախի՝ հինգ եւ ավելի երեխա ունեցող բազմազավակ ընտանիքներին բնակարաններով ապահովելն է:
Բազմանդամ ընտանիքներին աջակցելու ծրագիրը ոչ միայն սոցիալական, այլեւ քաղաքական կարեւոր նշանակություն ունի Արցախի համար: Այդ ընտանիքների բնակարանային խնդրի լուծումը էապես կնպաստի նաեւ ժողովրդագրության բարելավմանը: Միայն այդպես կարելի է իրականացնել մեր ժողովրդի միասնական կամքը՝ շենացնել Արցախը եւ տեր կանգնել ազատագրված հայրենիքին:
Վերջին օրերին, չնայած միջազգային անկայուն իրադրությանը, համազգային դրամահավաքի բազմաթիվ միջոցառումներ են կազմակերպվել աշխարհի տարբեր քաղաքներում: Քաղաքական ներկայիս զարգացումները նորից առաջին պլան են մղել անվտանգության խնդիրների առաջնահերթության գիտակցումը, ինչը մեր պարագայում ընկալվում է որպես հայության բոլոր հատվածների ջանքերը համատեղելու անհրաժեշտություն»:
Պատգամավորները նշում են, որ  Հեռուստամարաթոնը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության գործնական դրսեւորման լավագույն հնարավորություններից է, եւ այն պետք է դառնա Արցախի անկախությունը համակողմանիորեն ամրապնդելու վճռականության հերթական ապացույց:
«Խորապես համոզված ենք, որ մեր համախմբվածությունն ամենաճիշտ պատասխանն է օրեցօր ահագնացող մարտահրավերներին: Ուստի կոչ ենք անում ու խնդրում բոլորիդ մասնակցել համահայկական դրամահավաքին՝ աջակցելով մեր ժողովրդի այն հատվածներին եւ խավերին, որոնց բարեկեցության բարձրացումը  կզորացնի  ազգը՝  ուղղորդելով նրան համազգային նոր ծրագրերի իրականացմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

NKR National Assembly Deputies apply to world-spread Armenians in connection with the "Telethon-2015"
NKR National Assembly Deputies apply to world-spread Armenians in connection with the
"Telethon-2015"
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS.  NKR National Assembly Deputies have issued a statement in connection with the "Telethon-2015".  As “Armenpress” was informed from the press service of Arsakh Republic National Assembly, the deputies urged the world-spread Armenians to participate in all-Armenian fund raising. According to the statement, supporting the needy segments of the people will empower the nation fostering the implementation of new pan-Armenian projects.
“Dear compatriots!
The final stage of the annual telethon of the All-Armenian Fund "Hayastan" is about to start in a few hours. Another nationwide fundraising is dedicated to housing and is held under the motto of "Our House". The main purpose of "Telethon-2015" is providing large families of Artsakh with five or more children apartments.
The assistance program for large families is not only of social but also of political importance for Artsakh. The solution of housing problems for these families will greatly facilitate and improve the country demography. Only in this way we can perform common will of our people - to equip Artsakh and defend the national liberation.
In the past few days, in spite of the unstable situation in the international arena, numerous activities on national fundraising were organized in different cities of the world.
The current political realities once again have highlighted the priority of the security issues which in our case are perceived as a need to combine the efforts of all Armenians.
The telethon is one of the best opportunities for the practical manifestation of the Armenia-Artsakh-Diaspora relations, and it should be the further evidence of the determination in comprehensively strengthening of the independence of Artsakh.
We strongly believe that our consolidation is the right answer to the growing day after day challenges. Therefore, we encourage and ask everyone to take part in the pan-Armenian fundraising thus contributing to those layers of our population, improving the welfare of who will strengthen our nation in the implementation of the new national programs”, reads the statement.