Ինքնաթիռները խոցելու համար նախատեսված խաղալիքներ չեն. Ռոուհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրթիռներն ու ինքնաթիռները խաղալիքներ չեն՝ դրանք հենց այնպես օդում խոցելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին՝ ելույթ ունենալով կառավարության նոյեմբերի 25-ի նիստում:
«Միջադեպը, որը տեղի է ունեցել սիրիա-թուրքական սահմանում, շատ տագնապալի ու վտանգավոր ազդանշան է եւ վկայում է այն մասին, որ տարածաշրջանում այնքան մեծ է քաոսը, որ այսօրինակ չմտածված գործողությունները շատ վտանգավոր են: Հրթիռներն ու ինքնաթիռները խաղալիքներ չեն, որպեսզի ինչ-որ մեկը պարզապես դրանք կարողանա խոցել»,- Իրանի գործադիր իշխանության ղեկավարի խոսքը մեջբերել է Mehr գործակալությունը:
«Ինչ վերաբերում է այդ դեպքին, ապա մեղավորները պետք է պատասխանատվություն կրեն այդ սադրանքի համար: Մենք հարեւանն ու բարեկամը՝ Թուրքիան, պետք է լրջորեն հոգ տանի դրա մասին»,- նշել է Ռոուհանին:
Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ «Ռուսաստանը եւ Թուրքիան Իրանի բարեկամ հարեւաններն են»: «Եվ մենք պահանջում ենք, որ այդ երկրները նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկեն ապագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով եւ բոլոր ջանքերը գերծադրեն դրա համար»,- ասել է նա, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Роухани: самолеты не игрушки, чтобы просто так сбивать их
Ракеты и самолеты не игрушки, чтобы просто так сбивать их в воздухе. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом заявил 25 сентября президент Ирана Хасан Роухани в ходе заседания правительства.
"Тот инцидент, который произошел на сирийско-турецкой границе является очень тревожным и опасным сигналом и свидетельствует о том, что в регионе присутствует столько хаоса, что подобные непродуманные действия очень опасны. Ракеты и самолеты - это не игрушки, чтобы кто-то просто так мог их сбивать", - цитирует главу исполнительной власти Ирана агентство Mehr.
"Что касается данного случая, то виновные должны понести ответственность за эту провокацию. Наш сосед и наш друг - Турция - должна серьезно позаботиться об этом", - считает Роухани.
Иранский президент подчеркнул, что "Россия и Турция являются дружественными для ИРИ соседями". "И мы требуем, чтобы эти страны приняли меры предосторожности для предотвращения подобных инцидентов в будущем и приложили для этого все силы", - сказал он.
Истребитель ВВС Турции F-16 во вторник сбил российский бомбардировщик Су-24М, который, как утверждает Анкара, нарушил воздушное пространство страны в районе границы с Сирией.