Ինքնաթիռները խոցելու համար նախատեսված խաղալիքներ չեն. Ռոուհանի
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրթիռներն ու ինքնաթիռները խաղալիքներ չեն՝ դրանք հենց այնպես օդում խոցելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին՝ ելույթ ունենալով կառավարության նոյեմբերի 25-ի նիստում:
«Միջադեպը, որը տեղի է ունեցել սիրիա-թուրքական սահմանում, շատ տագնապալի ու վտանգավոր ազդանշան է եւ վկայում է այն մասին, որ տարածաշրջանում այնքան մեծ է քաոսը, որ այսօրինակ չմտածված գործողությունները շատ վտանգավոր են: Հրթիռներն ու ինքնաթիռները խաղալիքներ չեն, որպեսզի ինչ-որ մեկը պարզապես դրանք կարողանա խոցել»,- Իրանի գործադիր իշխանության ղեկավարի խոսքը մեջբերել է Mehr գործակալությունը:
«Ինչ վերաբերում է այդ դեպքին, ապա մեղավորները պետք է պատասխանատվություն կրեն այդ սադրանքի համար: Մենք հարեւանն ու բարեկամը՝ Թուրքիան, պետք է լրջորեն հոգ տանի դրա մասին»,- նշել է Ռոուհանին:
Իրանի նախագահն ընդգծել է, որ «Ռուսաստանը եւ Թուրքիան Իրանի բարեկամ հարեւաններն են»: «Եվ մենք պահանջում ենք, որ այդ երկրները նախազգուշական միջոցներ ձեռնարկեն ապագայում նման միջադեպերի կանխման նպատակով եւ բոլոր ջանքերը գերծադրեն դրա համար»,- ասել է նա, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Planes are not toys that someone could decide to shoot them down in the air: Rouhani
YEREVAN, NOVEMBER 26, ARMENPRESS. Iran’s President Hassan Rouhani said when giving a speech on November 25 Government sitting that missiles and planes are not toys that someone could decide to shoot them down in the air.
He stated that the incident which happened on Syrian-Turkish border was very alarming and dangerous testifying to the big chaos in the region, adding that such actions are very perilous. He added that missiles and planes are not toys that someone could decide to shoot them down in the air.
The Iranian President emphasized that such provocative acts and their many consequences would legally fall on the shoulders of the one who has started them, inviting Turkey to use caution during these sensitive times.
Hassan Rouhani also stated that Russia and Turkey are both friendly neighboring countries to Iran and it is of utmost importance to us that our neighbors maintain good relations with one another, TASS reports.