Թբիլիսիում բացվում է «Արեւելյան գործընկերության» երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում նոյեմբերի 26-ին տեղի կունենա «Արեւելյան գործընկերության» երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական երկխոսության վեցերորդ հանդիպումը, որին կմասնակցի ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար եւ արտաքին հարաբերությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հելգա Շմիդտը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է Վրաստանի ԱԳ նախարարությունը:
«Հանդիպմանը գլխավոր ուշադրությունը դարձվելու է Ռիգայի գագաթնաժողովում սահմանված գերակայությունների իրագործման գործընթացներին եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության վերանայման արդյունքում համագործակցության խորացման հեռանկարներին»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Գերատեսչության տվյալներով՝ հանդիպումը կենտրոնանալու է ոչ միայն քաղաքական համատեքստի, այլեւ առողջապահության հարցերի վրա, ինչի կապակցությամբ Թբիլիսի կժամանի նաեւ առողջապահության հարցերի եվրակոմիսար Վիտյանիս Անդրյուկայտիսը:
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը հաղորդել Է, որ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նոյեմբերի 26-ին մեկնելու Է Թբիլիսի՝ մասնակցելու «Արեւելյան գործընկերության» երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը:
«Արեւելյան գործընկերություն» նախագիծը նպատակամղված է ԵՄ-ի հետ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի քաղաքական ու տնտեսական ինտեգրացմանը, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին:

Встреча глав МИД стран "Восточного партнерства" пройдет в Тбилиси
Шестая встреча неформального диалога глав МИД стран "Восточного партнерства" с участием еврокомиссара по расширению Йоханнес Хана и заместителя генсека Европейской службы внешней деятельности Хельги Шмидт состоится в Тбилиси в четверг, сообщает МИД Грузии.
"Основной акцент на встрече будет сделан на процессы реализации приоритетов, определенных на Рижском саммите и перспективы углубления сотрудничества в результате пересмотра европейской соседской политики", — говорится в заявлении.
По данным ведомства, встреча будет сфокусирована не только на политической повестке, но и на вопросах здравоохранения, в связи с чем в Тбилиси также прибудет еврокомиссар по здравоохранению Витянис Андрюкайтис.
Проект "Восточное партнерство" нацелен на политическую и экономическую интеграцию ЕС с шестью западными республиками бывшего СССР: Азербайджаном, Арменией, Белоруссией, Грузией, Молдавией и Украиной.