Նախագահն ընդունել է Սերբիայի պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի գլխավորած պատվիրակությանը:Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայ-սերբական միջպետական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը՝ ընդգծելով, որ վերջին տարիներին երկու բարեկամ երկրների միջև ակտիվացել է քաղաքական երկխոսությունը, աշխուժացել են տնտեսական հարաբերությունները, ընդլայնվել է իրավապայմանագրային բազան, խորացել է միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությունը: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Նախարար Բրատիսլավ Գաշիչի այցի շրջանակներում ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Սերբիայի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիրը, որը, նրա համոզմամբ, համալրեց փոխգործակցության օրակարգը՝ հիմքեր ստեղծելով Հայաստանի և Սերբիայի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև սերտ փոխգործակցության համար:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են փաստել, որ հայ-սերբական դարավոր հարաբերություններն ունեցել են բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներ, որոնց հիմքում ընկած են պատմամշակութային կապերը, միանման հոգևոր արժեքները և փոխադարձ համակրանքը: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ հայ ժողովրդի համար մեծ նշանակություն ուներ ս.թ. ապրիլին Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչի ներկայությունը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ դա բարեկամության և համերաշխության բացառիկ դրսևորում էր, ինչը հայ ժողովուրդը միշտ կհիշի և կգնահատի:
ՀՀ Նախագահը և Սերբիայի պաշտպանության նախարարը հանդիպման ժամանակ քննարկել են ինչպես երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, այնպես էլ միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող արդի խնդիրներ

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS.  President Serzh Sargsyan received the delegation headed by Serbian Minister of Defense Bratislav Gashich on November 25. “Armenpress” was informed about this from the Department of Information and Mass Media of Republic of Armenia President’s Staff.
The President highly appreciated the level of the current Armenian-Serbian intergovernmental relations, stating that political dialogue between the two friendly nations has activated during the last years, economic relations have intensified and cooperation in international organizations has deepened. Serzh Sargsyan attached importance to the agreement on defense cooperation between Armenia and Serbia signed within the framework of Bratislav Gashich’s visit.
The interlocutors mentioned with satisfaction that centuries old relations between Armenia and Serbia have demonstrated numerous manifestations of friendship for which cultural-historical ties, common moral values and mutual sympathy have served as grounds. President Sargsyan also mentioned that Serbian President Tomislav Nikolic’s presence at April 24 events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide is of great importance for the Armenian people. The President of the Republic stressed that it was an exceptional demonstration of friendship and solidarity which the Armenian nation will always remember.
Republic of Armenia President and Serbian Minister of Defense discussed both bilateral relations and current issues of regional and international security during the meeting.