Աշխարհի երիտասարդների շուրջ 13 տոկոսը գործազուրկ Է. ԱՄԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի երիտասարդության շրջանում գործազրկության մակարդակն 2007 թվականի տնտեսական ճգնաժամից հետո բարձրացել Է 2 տոկոսով՝ մինչեւ 73,3 միլիոն մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 13-ին լրագրողներին հայտնել Է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) Հռոմի բյուրոյի տնօրեն, Եվրոպայի երկրների համար երիտասարդության զբաղվածության հարցերի համակարգող Ջաննի Ռոսասը:
Նա նշել Է, որ այսօր երիտասարդության շրջանում գործազրկության մակարդակի նվազման միտում Է դիտվում ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակաշրջանի համեմատությամբ, սակայն, նախքան ճգնաժամը երիտասարդներին ավելի հեշտությամբ Էր հաջողվում աշխատանքի տեղավորվել:
«Չաշխատող երիտասարդների թիվը, օրինակ, 2007 թվականին շատ ավելի փոքր Էր, քան այժմ՝ հետճգնաժամային շրջանում: Ներկայում այն երիտասարդների թիվը, ովքեր գործազուրկ են, 73,3 միլիոն Է, ինչն ամբողջ աշխարհում կազմում Է 13 տոկոս: Նախքան ճգնաժամն այդ ցուցանիշը կազմում Էր 11-11,6 տոկոս»,-պարզաբանել Է Ռոսասը:
Նրա խոսքով՝ Եվրոպա աշխարհամասում գործազրկության մակարդակը երիտասարդության շրջանում կրճատվել Է 1,4 տոկոսով: Դրա հետ մեկտեղ Եվրամիության 10 երկրներում երիտասարդության շրջանում գործազրկության մակարդակը գերազանցում Է 20 տոկոսը, իսկ այն երկրներում, որոնք շատ խիստ են տուժել տնտեսական ճգնաժամի ընթացքում, օրինակ՝ Հունաստանը եւ Իսպանիան, երիտասարդության շրջանում գործազրկության մակարդակը երկու անգամ ավելի մեծ Է: Օրինակ՝ 2007 թվականին այդ մակարդակը 25 տոկոս Էր, իսկ վերջին տարիներին՝ արդեն ավելի քան 50 տոկոս:
Նա հավելել Է, որ աշխատաշուկայի իրադրությունն ուսումնասիրվել Է նաեւ Ռուսաստանում, որտեղ տարբեր տարածաշրջաններում երիտասարդների գործազրկության մակարդակը տատանվում Է 2-ից մինչեւ 50 տոկոս, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

МОТ: около 13% молодых людей в мире являются безработными
Уровень безработицы среди молодежи в мире вырос после экономического кризиса 2007 года на 2% до 73,3 миллиона человек, сообщил во вторник журналистам директор бюро Международной организации труда в Риме, координатор по вопросам занятости молодежи для стран Европы Джанни Росас, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Он отметил, что сегодня наблюдается тенденция к снижению уровня безработицы среди молодежи по сравнению с периодом финансового кризиса, однако, до кризиса молодым людям удавалось легче трудоустроиться.
"Число незанятых молодых людей, например, в 2007 году было намного меньше, чем сейчас, в посткризисное время. В настоящий момент число молодых людей, которые являются безработными, составляет 73,3 миллиона человека, это составляет 13% по всему миру. До кризиса этот показатель составлял 11-11,6%", — пояснил Росас.
По его словам, на европейском континенте уровень безработицы среди молодежи сократился на 1,4%. При этом в 10 странах Евросоюза уровень безработицы среди молодежи превышает 20%, а в странах, которые очень сильно пострадали во время экономического кризиса, например, Греция и Испания, уровень безработицы среди молодежи в два раза больше. Например, в 2007 году уровень был 25%, а в последние годы уже более 50%.
Он добавил, что изучалась ситуация на рынке труда и в России, где в разных регионах уровень безработной молодежи колеблется от 2 до 50%.