Իրանը նոր սերնդի տորպեդների արտադրություն Է գործարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի պաշտպանության նախարար Հոսեյն Դահղանը հայտարարել Է, որ երկիրը կարիք ունի ծովում իր պաշտպանական ներուժի մեծացման եւ այդ նպատակով կատարելագործված տորպեդների զանգվածային արտադրություն Է գործարկում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 13-ին հաղորդել Է ISNA գործակալությունը:
«Պաշտպանության նախարարության գերակա ուղղություններից մեկն Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (IRGC) ռազմածովային ուժերին եւ բանակին ժամանակակից եւ հզոր զենք մատակարարելն Է»,- հոկտեմբերի 13-ին ասել Է Դահղանը Walfajr տիպի նոր տորպեդների ներկայացման հանդիսավոր արարողության ժամանակ:
Նա հավելել Է, որ պաշտպանության նախարարության գիտնականներն ու փորձագետները տորպեդը մշակել ու նախագծել են՝ օգտագործելով առաջավոր տեխնոլոգիաներ: Տորպեդը կարող Է բարձր արագություն զարգացնել, իսկ նրա մարտագլխիկը կարող Է մի քանի րոպեի ընթացքում պայթեցնել եւ արդյունավետորեն ոչնչացնել թիրախները, օրինակ՝ խոշոր ծովային նավեր:
Ըստ գործակալության տվյալների՝ նոր զենքը, հիմնականում, կտեղադրվի սուզանավերի վրա եւ կկարողանա թիրախներ հայտնաբերել ռադարի եւ սոնարի միջոցով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иран запускает производство торпед нового поколения
Министр обороны Ирана Хосейн Дахган заявил, что страна нуждается в увеличении своего оборонного потенциала на море и с этой целью запускает массовое производство усовершенствованных торпед,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Одним из приоритетных направлений министерства обороны является снабжение ВМС Корпуса Стражей Исламской революции (IRGC) и армии современным и мощным оружием", — сказал Дахган на торжественной церемонии представления новых торпед типа Walfajr во вторник.
Он добавил, что ученые и эксперты минобороны разработали и сконструировали торпеду, используя передовые технологии. Торпеда может развивать высокую скорость, а ее боеголовка может взрывать и эффективно уничтожать цели, например, крупные морские суда за несколько минут.
По данным агентства, новое оружие, в основном, будет устанавливаться на подводные лодки и сможет обнаруживать цели посредством радара и сонара.