Անկարայում պայթյուններից զոհվածների թիվը հասել է 30-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Անկարայում հոկտեմբերի 10-ի առավոտյան ժամը 10-ին տեղի ունեցած պայթյունների զոհերի թիվը հասել է 30-ի, 126 մարդ էլ վիրավորվել է:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը` հղում կատարելով Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարությանը:
Անկարայում երկաթուղային կայարան տանող կամրջի տակ «Ոչ պատերազմին, խաղաղություն եւ աշխատանք» կարգախոսով արհմիութենական հակառազմական հանրահավաքի մեկնարկից առաջ երկու պայթյուն է տեղի ունեցել:
Թուրքական ԶԼՄ-ների համաձայն` նախնական տվյալներով` պայթյուններն իրականացրել են մահապարտ ահաբեկիչները:
Նշվում է, որ այդ պայթյունների հետեւանքով մեծ վնաս է կրել նաեւ Անկարայի երկաթուղային կայարանի պատմական շենքը: Հանրահավաքի մասնակիցները մտադիր էին կոչ անել Թուրքիայի կառավարությանը վերջ դնել քրդերի հետ բախումներին:
Թուրքական ԶԼՄ-ները հրապարակել են պայթյունների պահը ցուցադրող տեսանյութեր, որտեղ դրանք տեղի են ունենում այն պահին, երբ հանրահավաքը սկսվելուց առաջ մասնակիցները պարում են:

30 killed in blasts at Ankara
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. Twin explosions targeted a peace rally in Turkey’s capital Ankara on Saturday, leaving at least 30 dead and 126 injured.
The casualties - reported by the interior ministry - mostly consisted of people gathering outside the main train station to attend a lunchtime demonstration in the city center to call for an end to the renewed conflict between the terrorist organization PKK and the Turkish state. “Armenpress” reports the aforesaid referring to “Anadolu” news agency.
Approximately 14,000 people are understood to have been in the area at the time of the explosions. Officers are working to confirm the number of casualties, a spokesperson for Ankara police said. A video on social media showed a ring of young people dancing and singing before an orange blast erupted in the background.
Train services were delayed at the train station after the blast, Turkish State Railways said. Several windows of the station were shattered by the force of the blasts. The blast occurred amid renewed violence between the PKK and the Turkish state. Turkey is preparing for a general election on Nov. 1 to break the political deadlock that resulted from June's election, which was marred by violence including a bomb attack on a Peoples' Democratic Party rally that killed four people.