Հայաստանում իրանցիների համար արտադրություն հիմնելու լավ պայմաններ կան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն Իրանի համար բաց է արտահանմանն ու արդյունաբերական քաղաքականությանն  ուղղված բոլոր ոլորտներում համագործակցության տեսանկյունից: Հոկտեմբերի 9-ին հայ-իրանական գործարար համաժողովին լրագրողների հետ զրույցում նման հայտարարություն արեց Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի ներկայացուցիչ Պարույր Ջանգուլյանը, նշելով նաև, որ իրանցիների համար Հայաստանում աշխատելու համար կան լավ պայմաններ` որակյալ աշխատուժ, բավականին ազատական հարկային օրենսդրություն, ազատ առևտրի գոտի և այլն:
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության ներկայացուցիչ Հմայակ Ավետիսյանն ասաց, որ իրանցի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանում գործընկերներ գտնելու հարցով, որպեսզի  այստեղ կարողանան կազմակերպել իրենց արտադրության մի մասը: «Իրանից հումք ու գործիքներ բերելով և միասնական աշխատանքով կկարողանան արտադրանք ուղարկել ԵԱՏՄ: Սա Հայաստանի համար ևս լավ հնարավորություն է, և որպես տարանցիկ երկիր կարող է այս հնարավորությունից օգտվել, քանի որ Իրանում կա բավականին ներուժ, զարգացած տեխնոլոգիաներ, որտեղ ներդրումներ անելու հնարավորություն շատ կա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հավելեց նա:
Իրանի գործարարների միության նախագահ Մուհամադ Հուսեյն Յուսեֆ Զադենն էլ ասաց, որ  Իրանում կան տարբեր հումքեր, օրինակ պոլիէթիլեն, պլաստմասա և այլն, որոնք հնարավոր  է բերել Հայաստան, վերամշակվել և ուղարկել  տարբեր երկրներ:  «Իրանցի գործարարներն, ովքեր մեր միության անդամ են, արդեն 20 տարի գործունեություն են ծավալում Հայաստանում: Այստեղից շատ ապրանքներ են գնում Իրան, օրինակ` փայտ, ոչխարի միս, կարտոֆիլ, դազգահներ և այլն»,- հավելեց միության նախագահը:

YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Armenia is open for any kind of export and industrial cooperation with Iran. Representative of “Armenia Development Fund” Paruyr Jangulyan told the journalists on October 9 during Armenian-Iranian business forum, mentioning also that there are good conditions for Iranians to start business in Armenia. The conditions Mr. Jangulyan pointed out are qualified labor force, quite liberal tax laws, and free-trade zone.
Representative of the Iranian embassy in Yerevan Hmayak Avetisyan said that Iranian businessmen are interested in finding partners in Armenia so as to organize part of their industry here. “Bringing raw materials and tools from Iran will give an opportunity to export joint products to the EAEU. This is a good opportunity for Armenia as well, and it can take an advantage of being a transit country as Iran has quite great potential, advanced technologies with great opportunities of investments”, “Armenpress” reports, he added.
President of the Iranian Association of businessmen Mohammed Hussein Yusef said that Iran is rich in various raw materials, such as polyethylene or plastic, which can be transported to Armenia, processed and sent to different countries. “Iranian businessmen, who are  member of our organization, have been engaged in business in Armenia for over 20 years. A lot of products are exported from here to Iran, like timber, mutton or potatoes”, the President of the association added.