ԿԸՀ-ն հոկտեմբերի 10-ին կհաստատի սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի ժամանակացույցը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 10-ին կգումարի արտահերթ նիստ` նվիրված սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց ԿԸՀ նախագահի մամուլի քարտուղար Հերմինե Հարությունյանը: «Հոկտեմբերի 10-ին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կգումարի նիստ, որում  կքննարկի 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի կազմակերպման ու անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը»,-ասաց Հերմինե Հարությունյանը:
Հանրաքվեի մասին օրենքով սահմանված է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի քարոզչությունն սկսվում է հանրաքվեի նշանակման օրվանից եւ ավարտվում քվեարկությունից մեկ օր առաջ: Հանրաքվեի դրված հարցի վերաբերյալ օրենքով չարգելված ձեւերով եւ միջոցներով քարոզչություն կատարելու իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, կուսակցությունները եւ հասարակական միավորումները:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 8-ին հրամանագիր է ստորագրել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեն 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին նշանակելու մասին:

Central Electoral Commission to confirm timetable of Constitution referendum on October 10
YEREVAN, OCTOBER 9, ARMENPRESS. Republic of Armenia Central Electoral Commission will convene an extraordinary session on October 10 dedicated to the referendum of Constitutional Reforms.  Hermine Harutyunyan, Spokesperson of the CEC Chairman, noted the aforementioned during the meeting with “Armenpress” journalists.
“Republic of Armenia Central Electoral Commission will convene an extraordinary session at 13:00,  October 10 where the timetable of the main events connected with the organization of Constitutional Reforms referendum to be held on December 6, 2015 will be discussed,” Hermine Harutyunyan said.
The Law on Referendum stipulates that the campaign begins on the day when the referendum is appointed and ends one day prior to the day of voting. In relation to the issue submitted to referendum the right to campaign by means and manners not prohibited by law belongs to citizens, parties and non-governmental unions of Republic of Armenia.
President Serzh Sargsyan signed a decree appointing the referendum on Changes of the Constitution of the Republic of Armenia on 6 December 2015.