New Horizons-ը լուսանկարել Է Պլուտոնի կապույտ երկինքը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: NASA-ի New Horizons զոնդը կապույտ երկինք եւ սառցաջրերի մեծ պաշարներ Է հայտնաբերել Պլուտոնի վրա: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով գործակալության կայքին, Պլուտոնի մթնոլորտի առաջին գունավոր լուսանկարն ստացվել Է անցյալ շաբաթ:
«Ո՞վ կարող Էր մտածել, որ Կոյպերի գոտում կարելի Է գտնել  կապույտ երկինք»,-նկարահանումները մեկնաբանել Է New Horizons առաքելության ներկայացուցիչը:
Ինչպես նշում են գիտնականները, թեթեւ մառախուղի կապտաերկնագույնը բացատրվում Է նրանով, որ Պլուտոնի մթնոլորտում առկա մանր մասնիկները, որոնք իրականում, ավելի շուտ, գորշ կամ կարմրավուն երանգ ունեն, ցրվելիս բաց կապույտ գույն են ստանում: Պլուտոնի վրա մթնոլորտին բաց կապույտ գույն են տալիս տոլինները՝ ծանր ածխաջրածինները, որոնք բաղկացած են ածխածնից, ջրածնից եւ ազոտից:
NASA-ի փորձագետները կարծում են, որ այդ մասնիկները փաթիլների տեսքով ընկնում են գաճաճ մոլորակի վրա: Բացի այդ, դրանք հանգեցնում են մշուշների առաջացման:

New Horizons сфотографировал голубое небо Плутона
Зонд НАСА New Horizons  обнаружил на Плутоне голубое небо и большие запасы водяного льда. Как сообщается на сайте агентства, первый цветной снимок атмосферы Плутона был получен на прошлой неделе, передает Арменпресс.
"Кто бы мог подумать, что в поясе Койпера можно найти голубое небо?" - прокомментировал снимки представитель миссии New Horizons.
Как отмечают ученые, сине-голубой цвет дымки объясняется тем, что мелкие частицы в атмосфере Плутона, которые на самом деле, скорее всего, имеют серый или красноватый оттенок, при рассеивании расцвечиваются голубым. На Плутоне голубой цвет атмосфере придают толины - тяжелые углеводороды, состоящие из углерода, водорода и азота.
Эксперты НАСА полагают, что эти частицы выпадают на поверхность карликовой планеты в виде хлопьев. Кроме того, они приводят к образованию туманов.