ՀՀ քննչական կոմիտեն կարողացել է զգալի դերակատարություն ստանձնել հանցավորության դեմ պայքարի գործում. ՀՀ Նախագահ
ՀՀ քննչական կոմիտեն կարողացել է զգալի դերակատարություն ստանձնել հանցավորության դեմ
պայքարի գործում. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա առթիվ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,  ուղերձում նշված է.
«Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի հարգելի՛ աշխատակիցներ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողի օրվա կապակցությամբ:
Արդեն շուրջ մեկ տարի է, ինչ լիարժեք գործում է արտագերատեսչական քննչական կառույցը՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայությունների միավորմամբ ձևավորված Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն:
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ստեղծման օրվանից նրա առջև ծառացան կազմակերպական, իրավական, նյութատեխնիկական և կադրային մի շարք խնդիրներ: Այժմ, երբ այդ խնդիրների մեծ մասը լուծվել է, կարելի է փաստել, որ Հայաստանի ամենամեծ քննչական մարմինը կայացման ճանապարհին է:
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն կարճ ժամանակահատվածում կարողացել է զգալի դերակատարություն ստանձնել հանցավորության դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, ինչպես նաև պետականության ու իրավակարգի ամրապնդման գործում:
Հայաստանը հռչակված է որպես ժողովրդավարական և իրավական երկիր, հետևաբար, Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի աշխատանքը պետք է խարսխվի այդ սկզբունքների վրա: Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն պետք է անզիջում լինի հանցավորության դեմ պայքարում և հետևողական՝ մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության գործում, առաջնորդվի սկզբունքայնությամբ և պատվախնդրությամբ, լինի ամուր և օրինապահ պետական կառույց, ինչը հնարավոր է միայն անխոնջ և աննկուն աշխատանքով: Վստահ եմ, որ Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն իր արժանի տեղը կգտնի իրավապահ մարմինների համակարգում:
Կրկին շնորհավորելով մասնագիտական տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ ձեզ նոր ձեռքբերումներ քննչական դժվարին ծառայության մեջ, առողջություն և երջանկություն՝ ձեզ և ձեր ընտանիքներին»:

Armenian President: Investigative Committee of Armenia managed to play a key role in fight against crime
Armenian President: Investigative Committee of Armenia managed to play a key role in fight
against crime
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia, Serzh Sargsyan, sent a congratulatory address on Investigative Officer’s Day.
As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Mass Media of the President’s Staff of the Republic of Armenia, the telegram reads as follows,
“Dear officers of the Investigative Committee of the Republic of Armenia,
I cordially congratulate you on Republic of Armenia Investigative Officer’s Day.
It has been about one year now since the Investigative Committee of the Republic of Armenia began to fully operate the non-departmental investigative body established through the merger of the investigative services of the Police of the Republic of Armenia and the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
Starting from the day of its establishment, the Investigative Committee of the Republic of Armenia has faced a number of organizational, legal, material, technical and cadre issues. Today when the majority of those issues have been solved we can ascertain that Armenia’s largest investigative body has embarked on a path to success.
In a short period of time, the Investigative Committee of the Republic of Armenia has managed to assume a major role in the fight against crime, protection of human rights and fundamental freedoms, as well as in the reinforcement of our statehood and law and order.
Armenia is proclaimed as a democratic and law-governed country, and, hence, the activities of the Investigative Committee of the Republic of Armenia must be anchored in those principles. The Investigative Committee of the Republic of Armenia must be uncompromising in the fight against crime and consistent in the protection of human rights and freedoms; must demonstrate adherence to principles and self-respect; must be a firm and law-abiding government body, which is possible only through relentless and persistent efforts. I am confident that the Investigative Committee of the Republic of Armenia will occupy its due place in the system of law-enforcement bodies.
I once again congratulate you on your professional holiday and wish you further achievements in your difficult investigative service, health and happiness to you and your families”.