Երվանդ Զախարյանը Երևան է հրավիրել իրանցի բանկիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանը Երևան է հրավիրել իրանցի բանկիրներին այդ ոլորտում համագործակցության խթանումը համակարգելու նպատակով։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-֊ը՝ վկայակոչելով իրանական «Մեհր» լրատվական գրծակալությունը, այս մասին ՀՀ նախարարը նշել է հոկտեմբերի 5-ին Թեհրանում Իրանի արտահանման զարգացման բանկի կառավարիչ Ալի Սալեհաբադի հետ հանդիպմանը։ Ալի Սալեհաբադին իր հերթին հույս է հայտնել բանկային համագործակցության ոլորտում երկկողմ համագործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության կենտրոնական բանկի միջեւ բանկային վերահսկողության մասին փոխըմբռնման հուշագիր» է ստորագրվել 2007թ.։ Իսկ 2009-ին կնքվել է բանկային վերահսկողության բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագիրը։ 2010թ. հունվարի 27-ին Երևանում գումարվեց հայ-իրանական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի 9-րդ նիստը, որի արդյունքում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր, որով պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեցին առեւտրատնտեսական, բանկային, տրանսպորտի եւ կապի, գյուղատնտեսության, առողջապահության եւ մյուս բնագավառներում:

Armenia Minister of Energy and Natural Resources invites Iranian bankers to Armenia
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. Republic of Armenia Minister of Energy and Natural Resources Yervand Zakharyan invited Iranian bankers to Armenia to coordinate cooperation in that sphere.
As “Armenpress” reports referring to “Mehr” news agency Yervand Zakharyan, Armenia’s Minister of Energy and Natural Resources, noted the aforementioned during his meeting with Ali Salehabadi, the Governor of Export Promotion Bank of Iran on October 5.
Also Salehabadi, in the meeting, voiced hope for expansion of banking relations between the two nations after tapping the current project.
Tehran and Yerevan signed a contract in 2004 for the annual exports of about 2.3 billion cubic meters of Iran’s gas to Armenia in return for Iran’s importing electricity from its neighboring country.
In March, Armenian Energy Minister Armen Movsisian said Armenia planned to increase its imports of gas from Iran to 2 billion cubic meters per year, an increase of nearly 75 percent.
The 9th session of the Armenian-Iranian Joint Intergovernmental Committee was held in Yerevan on January 27, 2010 as a result of which memorandum of understanding was signed. According to the latter the parties reached agreements related to trade, banking, transport and communication, agriculture, healthcare and other sectors.