Շաքարավազի, բուսական յուղի և հրուշակեղենի արտադրության ցուցանիշները պայմանավորել են սննդարտադրության նվազումը
Շաքարավազի, բուսական յուղի և հրուշակեղենի արտադրության ցուցանիշները պայմանավորել
են սննդարտադրության նվազումը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս տարվա հունվար-օգոստոսին 2014թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանում սննդամթերքի արտադրության 8,8 տոկոս նվազումը մինչև 181 մլրդ 113.5 մլն դրամ (ավելի քան 382 մլն 782.4 հազար ԱՄՆ դոլար) մեծապես  պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ անցյալ տարվա հունվար-օգոստոսին շաքարավազի թողարկման 44 հազար 928 տոննա ծավալն այս տարի նվազել է 79.3 տոկոսով՝ մինչև  9 հազար 281 տոննա, բուսական յուղի արտադրությունը՝ 54.4 տոկոսվ՝ մինչև 1 հազար 218.2 տոննա, հրուշակեղենինը՝ 11.7 տոկոսով՝ մինչև 9 հազար 615.5 տոննա։
Հիմնվելով ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների վրա,  «Արմենպրես»-ը  տեղեկացնում է, որ 2015թ. հունվար-օգոստոսին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նշանակալի աճ է արձանագրվել կաթնամթերքի արտադրությունում, մասնավորապես, պանրինն ավելացել է 4.4 տոկոսով՝ մինչև 13 հազար 24.8 տոննա, կաթինը՝ 4.9 տոկոսով՝ մինչև 349.1 մլն լիտր, մածունինը՝ 58 տոկոսով՝ մինչև 4 հազար 250.7 տոննա, թթվասերինը՝ 94.2 տոկոսով՝ մինչև  3 հազար 891.2 տոննա, իսկ պաղպաղակի նախորդ տարվա առաջին ութ ամիսների արտադրության ցուցանիշը գերազանցվել է 55.4 տոկոսով և կազմել 9 հազար 379.8 տոննա։  Միաժամանակ, մսի արտադրությունն աճել է 0.9 տոկոսով՝ մինչև 27 հազար 249.8 տոննա։

Sugar, vegetable oil and pastry production indexes precondition decrease in food production
YEREVAN, OCTOBER 6, ARMENPRESS. The decrease in food production by 8,8% 181 billion 113.5 million AMD (over 382 million 782.4 thousand USD) in January-August this year, is mainly preconditioned by the fact that 44 thousand 928 tons of sugar released last year in January-August reduced this year by 79.3% up to 9 thousand 281 tons, production of vegetable oil by 54.4% up to 1 thousand 218.2 tons, pastry 11.7% up to 9 thousand 615.5 tons.
“Armenpress” reports that according to the National Statistical Service of the Republic of Armenia certain growth was registered in milk production in January-August, 2015 as compared with the same period, last year. In particular, cheese production grew by  4.4% - 13 thousand 24.8 tons, milk - 4.9% up to 349.1 million liters, matsoun  by 58 % forming 4 thousand 250.7 tons, sour milk by 94.2% - 3 thousand 891,2 tons, and last year’s index of ice-cream production was exceeded by  55.4 % forming 9 thousand 379.8 tons. Moreover, meat production grew by 0,9% forming 27 thousand 249.8 tons.