Անցյալ տարվա 12-ամսյա գնաճը գերազանցել է սպասելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցյալ տարի 12-ամսյա գնաճը գերազանցել է սպասելիքները՝ դեկտեմբերի վերջին կազմելով 4.6 տոկոս, որը գտնվել է գնաճի տատանումների թույլատրելի 4.0+1.5 տոկոսային կետ միջակայքում: Դա պայմանավորված է  տարեվերջին արտարժութային հոսքերի կտրուկ նվազման և ռուսական ռուբլու արժեզրկման ազդեցությամբ, դրամի արժեզրկման ու գնաճային միջավայրի ընդլայնման դրսևորումներով, ինչպես նաև դրանց արդյունքում ձևավորված գնաճային սպասումներով: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ Կենտրոնական բանկի տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը:
«Հաշվետու եռամսյակում արձանագրվել է 5.4 տոկոս  գնաճ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 2.3 տոկոսի փոխարեն, ինչը պայմանավորվել է գերազանցապես պարենային ապրանքների գների 9.1 տոկոս աճով, և դրա` ընդհանուր գնաճի վրա 4.8 տոկոսային կետի նպաստմամբ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Երիցյանը:
Նա նաև հայտնեց, որ տարեվերջին բարձր գնաճը ներմուծված ապրանքների գների աճի հետևանք է՝ հիմնականում պայմանավորված դրամի կտրուկ արժեզրկմամբ:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. 12 month inflation rate of last year exceeded the predictions reaching 4.6% at the end of December which was in the permissible bound of the confidence band of 4.0+1.5 pp. It is explained by the impact of sharp decline of currency influx at the end of the year and rubble inflation, depreciation of dram and inflationary expectations caused by the mentioned factors. “Armenpress” reports that the Deputy Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia, Nerses Yeritsyan, mentioned about this during the discussion of annual monetary policy report of 2014 at the National Assembly.
He also added that the high inflation at the end of the year is the result of upsurge in prices of imported goods.