Փոխարժեքի տատանումները Հայաստանի տնտեսության վրա ունեցել են հնարավորինս մեղմ ազդեցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Անցած տարվա վերջին փոխարժեքի տատանումները և դրամի արժեզրկումը Հայաստանի տնտեսության վրա ունեցել են հնարավորինս մեղմ ազդեցություն: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ Կենտրոնական բանկի 2014թ. դրամավարկային քաղաքականության տարեկան հաշվետվության քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը՝ պատասխանելով ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի հարցին: «Այսօր արդեն կարող ենք արձանագրել, որ այդ ցնցումների ազդեցությունը մեր տնտեսության վրա եղավ հնարավորինս մեղմ: Այսինքն` այդ ցնցումներն ամբողջական ազդեցություն չունեցան մեր տնտեսության վրա, ինչը կարող էր շատ վտանգավոր լինել: Մենք կարող էինք ունենալ այն իրավիճակը, որ այսօր կա Ռուսաստանում և Ղազախստանում: Այդ երկրներում 15-20 տոկոս գնաճ կա, իսկ առանձին ապրանքների մասով՝ շատ ավելի բարձր: Մեզ հաջողվեց ունենալ ցածր գնաճ, ինչը կանխեց հետագա խնդիրները, որը մեր ճիշտ քաղաքականության և կառավարության հետ սերտ համագործակցության արդյունք էր»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Երիցյանը:
Նրա խոսքով` Կենտրոնական բանկն այդ ցնցումը գնահատել է կարճաժամկետ և վստահ է եղել, որ Հայաստանի տնտեսության հիմնարար ցուցանիշները շատ ավելի ուժեղ են,  քան, օրինակ, Ռուսաստանի տնտեսության նույն ցուցանիշները, որոնք էականորեն թուլացել են նավթի գների անկման հետ կապված: «Արդյունքում` Հայաստան ներկրվող ապրանքներն սկսել են էժանանալ: Սա նաև թույլ է տվել, որ  տարվա վերջին տրանսֆերտների մինչև 50 տոկոս նվազումը մեծ ազդեցություն չունենա փոխարժեքի և ֆինանսական շուկաների կայունության առումով: Այսինքն` դրանց ազդեցությունը տեղափոխվեց ներմուծման առավել դանդաղ տեմպերով աճին կամ նվազմանը, որով հավասարակշռվեց մեր ընթացիկ հաշիվը: Այդ պարագայում մենք կարողացել ենք և' արտահանման, և' տնտեսական որոշակի աճ ապահովել»,- հայտնեց Երիցյանը:
Հաշվի առնելով տարածաշրջանում առկա զարգացումները՝ նա դրական է գնահատում տնտեսական ակտիվության մակարդակը, որը հնարավորություն կտա վերականգնել տնտեսության երկարաժամկետ ներուժը և ունենալ երկարաժամկետ կամ միջինժամկետ կայուն տնտեսական աճ:

Колебания валюты имели по возможности слабое влияние на экономику Армении
Колебания валюты в конце прошлого года и падения курса национальной валюты имели по возможности слабое влияние на экономику Армении. Как сообщает Арменпресс, об этом в Национальном Собрании Армении сказал заместитель председателя Центрального банка Нерсес Ерицян, отвечая на вопрос депутата Ованеса Маргаряна.
«Сегодня уже можем отметить, что влияние этих толчков на нашу экономику было по возможности слабое. Т.е. эти колебания не имели полное влияние на нашу экономику, что могло бы быть очень опасно. У нас могла бы быть та ситуация, которую мы видим сегодня в России и Казахстане. В этих странах инфляция составила 15-20%, а по части отдельных товаров еще больше. Нам удалось сохранить низкую инфляцию, что предупредило дальнейшие проблемы. Это результат правильной политики и тесного сотрудничества с правительством», - сказал Ерицян.
По его словам, ЦБ оценил эти колебания как краткосрочные и был уверен, что основные показатели экономики Армении мощнее, чем, например, те же самые показатели экономики РФ, которые значительно ослабли в связи с падением цены на нефть.
«В результате импортируемые в Армению товары стали дешеветь. Это также позволило, что уменьшение транфертов в конце года на 50% не будет иметь большого влияния в плане стабильности валюты и финансовых рынков», - отметил Ерицян.
Учитывая региональные развития, он положительно оценил уровень экономической активности, который позволит восстановить долгосрочный потенциал экономики и иметь долгосрочный или среднесрочный стабильный экономический рост.