Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանում ավարտվել Է առաջին ռեակտորի պաշտպանական գմբեթի ապամոնտաժումը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի «Ֆուկուսիմա-1» վթարային ատոմային Էլեկտրակայանում ավարտվել են առաջին ռեակտորի պաշտպանական գմբեթի ապամոնտաժման աշխատանքները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Կիոդո» գործակալությանը:
2011 թվականի վթարի հետեւանքների վերացման աշխատանքների մասնակիցներին հաջողվել Է ամբողջությամբ հանել գմբեթի վեց վերին պանելները: Այժմ նրանք կսկսեն վթարի հետեւանքով կուտակված աղբի հավաքումը, իսկ ենթադրաբար 2020 թվականին նախապատրաստական բոլոր աշխատանքներն ավարտելուց հետո ձեռնամուխ կլինեն ռեակտորի վրա գտնվող հատուկ ավազանից բանեցված միջուկային վառելիքի դուրսբերմանը:
2011 թվականի մարտի 11-ին «Ֆուկուսիմա-1» ատոմակայանում տեղի ունեցած վթարի հետեւանքով միջուկային վառելիքի հալում Է տեղի ունեցել միանգամից երեք ռեակտորներում: Ճապոնիայի ընդարձակ տարածքներ աղտոտվել են ռադիոակտիվ նյութերով: Ատոմակայանի շրջանից տարհանվել Է ավելի քան 80 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

YEREVAN, OCTOBER 5, ARMENPRESS. The Fukushima power plant operator Tokyo Electric Power Company (TEPCO) announced on Monday that the removal of protective dome installed over the first power generating unit was completed.
As “Armenpress” reports, referring to Sputnik International, the dome was installed in 2011 to stop radioactive particles from escaping into environment after the facility suffered a meltdown as a result of a tsunami caused by a powerful earthquake, which crippled the Fukushima nuclear plant.
The final sixth concrete panel of the dome has been removed, according to Kyodo news agency.
The removal of the protective dome will allow to dismantle debris inside the power unit. According to earlier reports, TEPCO plans to start the extraction of 392 trunks with spent nuclear fuel in 2019.
TEPCO began preparatory work to dismantle the protective cover over the Reactor 1 building in May. The preparations began with anti-dispersal agents poured through holes in the cover’s roof to prevent radioactive dust escaping into the surrounding environment during the dismantling process.