Եգիպտոսի ԱԳՆ. ՌԴ գործողությունները Սիրիայում կդադարեցնեն ահաբեկչության տարածումը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչության խմբավորման դեմ առաքելությանը` Ռուսաստանի միանալը կդադարեցնի երկրում ահաբեկչության տարածումը ե մահացու հարված կհասցնի ԻՊ-ին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ՏԱՍՍ գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Եգիպտոսի արտաքին գործերի նախարար Սամեհ Շուքրին:
«Ռուսաստանի միանալը ԻՊ-ի դեմ պայքարին, նրա հնարավորություններով ու ներուժով, դա հենց այն է, ինչ իրական ազդեցություն կթողնի Սիրիայի տարածքում ահաբեկչության սահմանափակման համար եւ կբերի այն արմատախիլ անելուն»,- ասել է նա:
ՌԴ օդուժը սեպտեմբերի 30-ին սկսել է կետային հարվածներ հասցնել ԻՊ դիրքերի ուղղությամբ: Ավիացիոն խմբի մեջ ներառված է ավելի քան 50 ինքնաթիռ եւ ուղղաթիռ: Առաջին իսկ օրվա ընթացքում ռուսական օդուժը հարվածներ է հասցրել ահաբեկիչների 12 օբյեկտների ուղղությամբ:

МИД Египта: действия РФ против ИГ в Сирии остановит распространение терроризма
Вступление России в кампанию против террористической группировки "Исламское государство" (ИГ) в Сирии остановит распространение терроризма в этой стране и поможет нанести смертельный удар по ИГ. Об этом, как сообщил 4 октября канал Al Arabiya, заявил министр иностранных дел Египта Самех Шукри.
По словам главы египетского МИД, "вступление России (в борьбу против ИГ) с ее потенциалом и возможностями, это как раз то, что даст реальный эффект для ограничения терроризма в Сирии и приведет к его искоренению".
Воздушно-космические силы РФ начали наносить точечные удары по объектам запрещенной в России террористической организации "Исламское государство" 30 сентября. В авиационную группировку вошли свыше 50 самолетов и вертолетов, включая Су-24М, Су-25 и новейшие многофункциональные Су-34. В первые же сутки российская авиация атаковала 12 объектов террористов.