Բորդյուժա. Խաղաղ բնակչության ռմբակոծումը Ադրբեջանի կողմից մեզ համար անընդունելի է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության Պայմանագրի կազմակերպության համար անընդունելի է այն, ինչ վերջին շրջանում տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Բաղրամյան» զորավարժարանում այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Մեզ համար անընդունելի է այն, որ ռմբակոծվել են Հայաստանի տարածքները, ծանր զինատեսակներ են օգտագործվել խաղաղ բնակչության դեմ: Նման դեպքերը մեզ համար բացարձակ անընդունելի են», - հայտարարեց Բորդյուժան:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաեւ ընդգծեց, որ իրենց անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ ՀԱՊԿ-ի խորհրդի, Կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների արտաքին գործերի նախարարների հայտարարարությունները հարեւան երկրի` Ադրբեջանի վրա որեւէ ազդեցություն չեն թողնում: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորում ստանա, եւ իրավիճակն ավելի չսրվի:
Նրա խոսքով, ներկայում Իրաքում, Սիրիայում եւ աշխարհի այլ «թեժ կետերում» տիրող իրավիճակը հաշվի առնելով` չպետք է թույլ տալ, որ եւս մեկ «թեժ կետ» առաջանա:

Bordyuzha: Shelling civilians by Azerbaijan is unacceptable for us
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The latest incidents that occurred on Armenia-Azerbaijan border are unacceptable for the Collective Security Treaty Organization. “Armenpress” reports that CSTO Secretary General Nikolay Bordyuzha told the journalists about this at “Baghramyan” military training center.
“It is unacceptable for us that Armenian territories were shelled and heavy weapons were used against civilians. Such incidents are absolutely unacceptable for us”, Bordyuzha announced.
CSTO Secretary General also emphasized that they are concerned by the fact that the announcements of foreign ministers of CSTO member states have no impact on the neighboring country, Azerbaijan. Nikolay Bordzyuzha mentioned that the international society must do everything to give a peaceful solution to Nagorno Karabakh conflict.
According to him, considering the situation in Iraq, Syria and other “hot spots”, they must prevent the creation of another “hot spot”.