Բորդյուժա. Խաղաղ բնակչության ռմբակոծումը Ադրբեջանի կողմից մեզ համար անընդունելի է
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության Պայմանագրի կազմակերպության համար անընդունելի է այն, ինչ վերջին շրջանում տեղի է ունեցել հայ-ադրբեջանական սահմանին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Բաղրամյան» զորավարժարանում այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան:
«Մեզ համար անընդունելի է այն, որ ռմբակոծվել են Հայաստանի տարածքները, ծանր զինատեսակներ են օգտագործվել խաղաղ բնակչության դեմ: Նման դեպքերը մեզ համար բացարձակ անընդունելի են», - հայտարարեց Բորդյուժան:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նաեւ ընդգծեց, որ իրենց անհանգստացնում է այն հանգամանքը, որ ՀԱՊԿ-ի խորհրդի, Կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների արտաքին գործերի նախարարների հայտարարարությունները հարեւան երկրի` Ադրբեջանի վրա որեւէ ազդեցություն չեն թողնում: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշեց, որ միջազգային հանրությունը պետք է ամեն ինչ անի, որպեսզի ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորում ստանա, եւ իրավիճակն ավելի չսրվի:
Նրա խոսքով, ներկայում Իրաքում, Սիրիայում եւ աշխարհի այլ «թեժ կետերում» տիրող իրավիճակը հաշվի առնելով` չպետք է թույլ տալ, որ եւս մեկ «թեժ կետ» առաջանա:

Бордюжа: обстрел мирного населения Азербайджаном неприемлем
Для Организации договора коллективной  безопасности неприемлемо то, что происходило в последнее  время на армяно-азербайджанской  границе. Как передает Арменпресс, так сказал на встрече  с журналистами генеральный  секретарь ОДКБ Николай Бордюжа.
«Для нас совершенно неприемлемо то, что  бомбили территории Армении, тяжелой  артиллерией  обстреливали мирное  население.  Подобные  случаи мы  считаем совершенно неприемлемыми», - заявил Бордюжа.
Генсек  ОДКБ подчеркнул также,  что их беспокоит то обстоятельство, что все  заявления  глав государств Организации,  министров ИД  не  оказывают никакого  воздействия  на соседнюю страну – Азербайджан. Бордюжа отметил также, что международная общественность  должна сделать все, чтобы разрешение  этого конфликта было мирным и ситуация  не накалилась больше.
По его словам,   с учетом ситуации в Ираке, Сирии и других «горячих точках» мира, не следует допускать образования  еще одной  «горячей точки».