Եվրախորհրդարանը Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կոչ անող բանաձեւ է ընդունել
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանը մարդու իրավունքները խախտող ադրբեջանցի չինովնիկների նկատմամբ հասցեական պատժամիջոցներ կիրառելու կոչ պարունակող բանաձեւ է ընդունել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ասվում է Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական կայքում: Բանաձեւի օգտին քվեարկել են նիստին 365 մասնակից խորհրդարանականներից 202-ը:
Բանձեւում նշվում է Ադրբեջանում բռնաճնշումների եւ ձերբակալված իրավապաշտպանների ու լրագրողների թվի աճի մասին:
Բանաձեւի 17-րդ հոդվածում ասվում է, որ Եվրախորհրդարանը պետք է քննարկի Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման մեջ մեղավոր ադրբեջանցի չինովնիկների նկատմամբ Եվրամիության կողմից հասցեական պատժամիջոցներ (նաեւ վիզայի արգելք) մտցվելու հարցը:  Բացի այդ, Եվրամիությունը պետք է Ադրբեջանի կառավարությանը կոչ անի չեղյալ հայտարարել ԵԱՀԿ Բաքվի գրասենյակը փակելու որոշումը եւ շարունակի այդ կազմակերպության հետ համագործակցությունը:
Բանաձեի 21-րդ հոդվածում հեղինակները Եվրամիության երկրներին, ինչպես նաեւ Եվրամիության արտաքին գործերի ծառայությանը կոչ են անում հրաժարվել Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրություններին դիտորդներ ուղարկելու մտադրությունից:
«Ներկա պայմաններում դիտորդներ ուղարկելն անիմաստ է եւ ծառայում է ընտրությունների օրինականացմանը, որոնք անցնում են լուրջ խախտումներով», -ասվում է բանաձեւում:
Ընդունված բանաձեւի նախագիծը Եվրախորհրդարան է ներկայացրել Լիբերալ-դեմոկրատների խմբակցությունը (ALDE group): Վերջին պահին այն քննարկման է ներկայացվել Եվրախորհրդարանի բոլոր խմբակցությունների անունից:

Европарламент принял резолюцию, призывающую к санкциям против Азербайджана
Европарламент принял резолюцию, призывающую к адресным санкциям против чиновников Азербайджана, нарушающих права человека.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщается в официальном сайте Европарламента. За резолюцию проголосовали 202 из 365 участников заседания.
В резолюции сказано, что в Азербайджане растет число правозащитников и журналистов, ставших жертвами гонений.
В 17-ом пункте резолюции сказано, что Европарламент должен обсудить введение адресных санкций против чиновников Азербайджана, нарушающих права человека, кроме того, призвать отменить решение о зкрытии офиса ОБСЕ в Баку.
В 21-ом пункте резолюции сказано, что страны ЕС и службы внешних дел ЕС должны отказаться от отправки наблюдателей на парламентские выборы в Азербайджане.
«Посылать наблюдателей в нынешних условиях бессмысленно и служит легитимизации выборов, проходящих с серьезными нарушениями », - сказано в резолюции.
Резолюцию представили депутаты фракции либерал-демократов (ALDE group), в последний момент к ним присоединились все фракции.