Ֆինլանդիայի վարչապետը պատրաստ Է իր տանը տեղավորել միգրանտներին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիայի վարչապետ Յուխա Սիպիլյան պատրաստ Է իր տունը տրամադրել երկիր ժամանող միգրանտներին, որպեսզի օրինակ ծառայի Եվրամիության մյուս երկրների համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Սիպիլյայի խոսքով՝ երկրի հյուսիում գտնվող իր տունը  կարող Է հանգրվան դառնալ ապաստան ստանալու խնդրագիր ներկայացրած փախստականնների համար:
Վարչապետը նաեւ հորդորել Է ֆիններին՝ համերաշխություն ցուցաբերել փախստականների հետ, որոնք հարկադրված են Եվրոպա փախչել պատերազմներից ու աղքատությունից:
Տարեսկզբից Ֆինլանդիա Է ժամանել շուրջ 7 հազար փախստական, որոնք դիմել են ապաստան տրամադրելու խնդրանքով: Երկրի ներգաղթի ծառայության տվյալների համաձայն՝ նրանց հիմնական մասը Իրաքի քաղաքացիներն են:

Премьер Финляндии готов разместить беженцев в своем доме
Премьер-министр Финляндии Юха Сипиля заявил, что готов предоставить свой собственный дом для прибывающих в страну мигрантов, чтобы показать пример другим странам ЕС, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
По словам Сипиля, его дом в Кемпеле на севере страны может стать пристанищем для беженцев, подавших прошения о получении убежища.
Премьер также призвал финнов проявить солидарность по отношению к беженцам, которые вынуждены бежать в Европу от войн и нищеты.
С начала года в Финляндию прибыло около 7 тысяч беженцев, обратившихся с просьбой об убежище. По данным иммиграционной службы страны, основную часть из них составляют граждане Ирака.
Между тем, полиция Германии сообщает, что до конца субботнего дня ожидает прибытия в страну от 5 до 10 тысяч мигрантов, покинувших территорию Венгрии.