Ադրբեջանական բանակը 3 օրվա ընթացքում 7-8 զոհ է տվել. Արծրուն Հովհաննիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին 3 օրերի ընթացքում ադրբեջանական կողմը բանակում ունեցել է 7-8 զոհ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը` ֆեյսբուքյան իր էջում: «Երկրաշարժի, «Շանթերի», փլված պատերի ու այլ անհաջող երևույթների հետևանքով զոհերի քանակը ադրբեջանական բանակում երեք օրվա կտրվածքով դարձավ մոտ 7-8 հոգի»,- գրել է նա:
Մեկ այլ գրառման մեջ էլ Հովհաննիսյանն ադրբեջանական կողմին խորհուրդ է տալիս սեփական ինքնախաբեության փոխարեն մտածել սեփական դատարկվող գյուղերի ու լցված դիարանների մասին: «Մինչև հիմա հայկական կողմի պատասխանները եղել են միայն պաշտպանողական և ադեկտվատ: Հայկական լրատվամիջոցները ի տարբերություն ադրբեջանականների կարող են տեսնել թե որտեղ ինչ է կատարվում»,- գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակը:
Ավելի վաղ Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ վերջին օրերին սահմանային արհեստածին լարվածության պատճառն ադրբեջանական կողմն է:
Սկսած օգոստոսի 31-ից Ադրբեջանը սրել է իրավիճակը սահմանին եւ Տավուշի մարզի սահմանամերձ մի քանի տասնյակ գյուղեր պահում է կրակահերթի տակ: Համաձայն ՀՀ ՊՆ պաշտոնական հաղորդագրությունների հակառակորդն օգտագործում է 60 մմ, 80 մմ եւ 120 մմ տրամաչափի ականանետեր, դիպուկահարներ: Վերջին հրաձգությունների հետեւանքով հայկական կողմն ունի 7 վիրավոր, որոնցից 5-ը` քաղաքացիներ: Նրանք գտնվում են բուժհաստատություններում եւ նրանց կյանքին վտանգ չի սպառնում. Ցավոք, հայկական կողմն այս ընթացքում ունեցել է զոհվել: Հակառակորդի կրակոցների հետեւանքով զոհվել է պայմանագրային զինծառայող Հայկ Թեւոյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 4, ARMENPRESS. The death toll in the Azerbaijani army reached 7-8 during last three days. “Armenpress” reports that the press secretary of Ministry of Defense of the Republic of Armenia, Artsrun Hovhannisyan, informs about this on his Facebook page. “Because of “earthquakes”, “Shants”, ruined walls and other unlucky cases the death toll in Azerbaijani army reached 7-8 within the last three days”, he wrote.
In another note Hovhannisyan advises the Azerbaijani side to think about the emptying of their own villages and numerous corpses instead of engaging in self-deception. “Till now the retaliation of the Armenian side was defensive and adequate. In contrast to Azerbaijani mass media the Armenian media representatives can see where and what is going on”, wrote the press secretary of Defense Ministry of Armenia.
Earlier Hovhannisyan had informed that Azerbaijan is responsible for the artificial border escalation.
Starting from August 31, Azerbaijan escalated the situation on the border and keeps dozens of bordering villages of Tavush Province under fire. According to official statements issued by the MOD of the Republic of Armenia, the rival uses 60, 80 and 122mm mortars and snipers. The latest shootings caused 7 injuries 5 out of which are civilians. Unfortunately, contract soldier Hayk Tevosyan died.