Մեծ Բրիտանիան լրացուցիչ հազար փախստականների կընդունի Սիրիայից. Քեմերոն
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիան լրացուցիչ հազար փախստականների կընդունի Սիրիայից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 4-ին հայտարարել Է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը:
«Նկատի առնելով ճգնաժամի ծավալումը եւ մարդկանց տառապանքները՝ այսօր ես կարող եմ հայտարարել, որ մենք ավելին կանենք՝ ապահովելով եւս հազար սիրիացի փախստականների տարաբնակեցումը»,-Լիսաբոնում հայտարարել Է Քեմերոնը՝ ամփոփելով պորտուգալացի իր պաշտոնակից Պեդրո Պասուշ Կոելյուի հետ կայացած բանակցությունների արդյունքները: Նրա խոսքով՝ դա կարվի ի լրումն արդեն գոյություն ունեցող քվոտաների, որոնց համաձայն՝ Մեծ Բրիտանիան ընդունել Է 5 հազար սիրիացիների:
Եվրոպայում միգրացիոն ճգնաժամը ծավալվել Է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի, «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորման եւ այն մաքսանենգների գործողությունների պատճառով, որոնք, շրջանցելով օրենքները, Մերձավոր Արեւելքի եւ Աֆրիկայի երկրների բնակիչներին իրենց ծառայություններն են առաջարկում նրանց Եվրոպա հասցնելու համար: Այս հայտարարությամբ սեպտեմբերի 3-ին հանդես Է եկել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը՝ հերթական անգամ կոչ անելով՝ գտնել խնդրի «համապարփակ լուծումը»:
«Խնդիրը հնարավոր չԷ լուծել՝ թույլատրելով Էլ ավելի մեծ թվով մարդկանց ժամանումը Եվրոպա: Անհրաժեշտ Է բազմակողմանի մոտեցում, որը կներառի Լիբիայում նոր կառավարության ձեւավորումը, ինչպես նաեւ Սիրիայի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը»,-ասել Է քաղաքական գործիչը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Кэмерон: Великобритания примет дополнительно тысячи беженцев из Сирии
Великобритания примет дополнительно тысячи беженцев из Сирии, заявил сегодня премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон.
"Учитывая размах кризиса и страдания людей сегодня я могу объявить о том, что мы будем делать больше, обеспечивая расселение еще тысячам сирийских беженцев", - заявил Кэмерон в Лиссабоне по итогам переговоров со своим португальским коллегой Педру Пасушем Коэлью. По его словам, это будет сделано в дополнение к уже существующим квотам, согласно которым Великобритания приняла 5 тыс. сирийцев, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Миграционный кризис в Европе разразился из-за действий президента Сирии Башара Асада, террористической группировки "Исламское государство" (ИГ) и контрабандистов, которые в обход законов предлагают жителям Ближнего Востока и Африки свои услуги по доставке их на континент. С таким заявлением  3 сентября выступил британский премьер-министр Дэвид Кэмерон, в очередной раз призвавший искать "всеобъемлющее решение" существующей проблемы.
"Проблему невозможно решить путем допуска в Европу еще большего числа людей, - считает политик. - Необходим всесторонний подход, который включает в себя формирование нового правительства в Ливии, а также мирное урегулирование в Сирии".