Շտայնմայերն Օրբանին ի պատասխան կոչ է արել դադարեցնել փախստականների հետ կապված փոխադարձ մեղադրանքները
Շտայնմայերն Օրբանին ի պատասխան կոչ է արել դադարեցնել փախստականների հետ կապված
փոխադարձ մեղադրանքները
ԲԵՌԼԻՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը քննադատության է ենթարկել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին, ով ավելի վաղ փախստականների խնդիրն անվանել էր ոչ թե եվրոպական, այլ միայն «գերմանական խնդիր»: «Դա ամբողջական անհեթեթություն է»,- գերմանական DPA գործակալությանն ասել է Շտայնմայերը: Նա հանդես է եկել  «փոխադարձ մեղադրանքներ»-ը դադարեցնելու օգտին և կոչ արել միմյանց տեղեկացնելով  առաջ շարժվել ճգնաժամի հաղթահարման համար: «Ես համագործակցություն եմ սպասում Եվրոպական միության բոլոր 28 անդամ-երկրների կողմից»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` հայտարարել է նախարարը:
Ավելի վաղ Օրբանի խոսքերին անհամաձայնություն էր հայտնել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը: «Դա (փախստականների խնդիրը) Եվրոպայում վերաբերում է բոլորիս»,- Շվեյցարիայի նախագահ Սիմմոնետտ Սիմմարոտտոյի հետ համատեղ ասուլիսում հայտարարել է Մերկելը:
Օրբանը, ում կարծիքը քննադատության է ենթարկվել Գերմանիայում, իր խոսքերը պայմանավորել է նրանով, որ հազարավոր ժամանողները ցանկանում են առաջին հերթին հայտնվել Գերմանիայում, այլ ոչ թե «Հունգարիայում, Սլովակիայում կամ Լատվիայում»:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի հետ բանակցությունների ժամանակ Օրբանը հայտարարել է, որ սեպտեմբերի 15-ին Հունգարիան իր բանակը կուղղի փախստականներից սահմանների պաշտպանությանը:

Глава МИД ФРГ в ответ на слова Орбана о беженцах призвал прекратить "взаимные обвинения"
Министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер подверг критике слова венгерского премьера Виктора Орбана, который ранее назвал проблему беженцев не европейской, а исключительно "немецкой проблемой".
"Это полная бессмыслица", - заявил он немецкому агентству DPA. Штайнмайер выступил за то, чтобы прекратить "взаимные обвинения" и начать сообща двигаться к урегулированию кризиса. "Я ожидаю сотрудничества от всех 28 стран-членов Европейского союза", - заявил министр.
Ранее несогласие со словами Орбана выразила и канцлер ФРГ Ангела Меркель. "Это (проблема беженцев) то, что касается нас всех в Европе", - как передает Арменпресс, заявила она во время совместной пресс-конференции с президентом Швейцарии Симонеттой Соммаругой.
Орбан, чья точка зрения вызвала критику в Германии, мотивировал свои слова тем, что тысячи приезжих хотят оказаться в первую очередь в ФРГ, а не в "Венгрии, Словакии или Латвии".
По итогам переговоров с главой Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером Орбан заявил, что с 15 сентября Венгрия "привлекает армию к охране границ" от мигрантов.