Հռոմի պապը Իսրայելի նախագահի հետ քննարկել Է Մերձավոր Արեւելքի իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը եւ Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը սեպտեմբերի 3-ին հանդիպում են անցկացրել Վատիկանի Առաքյալների պալատում, որի ընթացքում քննարկվել Է Մերձավոր Արեւելքի սոցիալ-քաղաքական իրադրությունը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Սբ. Աթոռի մամուլի ծառայությանը, զրույցի ընթացքում նշվել Է «միջկրոնական երկխոսության կարեւորությունը եւ կրոնական առաջնորդների պատասխանատվությունը հաշտության գործընթացի առաջշարժման ու ժողովուրդների միջեւ խաղաղության համար»:
Կողմերը ընդգծել են «իսրայելացիների եւ պաղեստինցիների միջեւ վստահության մթնոլորտի ամրապնդման կարեւորությունն ու անհետաձգելիությունը եւ երկու ժողովուրդների արդարացի ակնկալիքները հարգող համաձայնության հասնելու համար ուղղակի բանակցությունների վերսկսումը»:
Քահանայապետը եւ իսրայելական պետության ղեկավարը հատուկ ուշադրություն են հատկացրել քրիստոնյաների եւ մյուս փոքրամասնությունների դրությանը Մերձավոր Արեւելքում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ միջպետական հարաբերությունների առանձին խնդիրներ, մասնավորապես, Վատիկանի եւ Իսրայելի միջեւ երկկողմ պայմանագրի պատրաստման ընթացքը:
Հունիսի 26-ին Վատիկանը եւ Պաղեստինը լիամասշտաբ պայմանագիր են ստորագրել երկու պետությունների   փոխհարաբերությունների վերաբերյալ, որում նշվել Է Իսրայելի եւ Պաղեստինի միջեւ հակամարտության խաղաղ լուծման կարեւորությունը՝ երկու պետությունների գոյակցության հայեցակարգի հիման վրա, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Папа римский обсудил с президентом Израиля ситуацию на Ближнем Востоке
Папа римский Франциск и президент Израиля Реувен Ривлин провели в четверг встречу в Апостольском дворце Ватикана, в ходе которой была обсуждена социально-политическая ситуация на Ближнем Востоке, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как сообщила служба печати Святого престола, в ходе беседы была отмечена "важность межрелигиозного диалога и ответственность религиозных лидеров за продвижения примирения и мира между народами".
Стороны указали на "важность и неотложность укрепления атмосферы доверия между израильтянами и палестинцами и возобновления прямых переговоров для достижения соглашения, уважающего законные чаяния двух народов".
Особое внимание понтифик и глава израильского государства уделили положению христиан и других меньшинств на Ближнем Востоке.
В ходе встречи были обсуждены также некоторые проблемы межгосударственных отношений, в частности, ход подготовки двустороннего договора между Ватиканом и Израилем.
Ватикан и Палестина 26 июня подписали полномасштабный договор о взаимоотношениях между двумя государствами, в котором отмечалась важность мирного разрешения конфликта между Израилем и Палестиной на базе концепции существования двух государств.