Ավստրալիայում անօթեւան ոչխարը աշխարհի ռեկորդակիր դարձել Է բրդատվության ցուցանիշով
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրալիայում մի քանի տարի առաջ հոտից հետ մնացած ոչխարը 40 կիլոգրամ մերինոսային բուրդ Է տվել, ինչը ոչխարաբուծության բնագավառում բրդի ստացման աշխարհի խոշորագույն ռեկորդն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Associated Press գործակալությանը:
Քրիս մականունով վիթխարի ոչխարին գտել են Կանբերայի արվարձանի գյուղական վայրում եւ տեղավորել կենդանիների պաշտպանության RSPCA  տեղական կազմակերպության ապաստանում: Ոչխարն այնքան Է բրդակալել, որ հազիվ Էր կարողանում շարժվել, նրա կողերից 47 սանտիմետր հաստությամբ բուրդ Էր կախվել, եւ այդ պատճառով նրա կյանքին վտանգ Էր սպառնում: «Նա մոտավորապես հինգ-վեց տարեկան Է: Չեմ կարծում, թե նրան երբեւԷ խուզել են»,- ասել Է ոչխարների խուզման պրոֆեսիոնալ Յան Էլքինսը, որին հրավիրել Էին RSPCA:
Կենդանու քաշը գերազանցող բուրդը խուզելու համար ստիպված ոչխարին անզգայացնող պատրաստուկ են ներարկել: Ավելորդ բրդի հեռացման գործողությունը տեւել Է 45 րոպե: Համեմատության համար նշենք, որ ֆերմայում ամեն տարի սովորական ոչխարին խուզում են ընդամենը երեք րոպեում:
Կենդանիների պաշտպանության կազմակերպության ղեկավարը Կանբերայում հայտարարել Է, որ հույս ունի իրադարձությունը գրանցել Գինեսի ռեկորդների գրքում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Бездомный баран в Австралии стал мировым рекордсменом по шерсти
Отбившийся от стада на несколько лет баран в Австралии дал 40 килограммов мериносовой шерсти, что является крупнейшим в мире рекордом по сбору шерсти в овцеводстве, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Гигантский баран по прозвищу Крис был найден в сельской местности пригорода Канберры и помещен в приют местной организации по защите животных RSPCA. Баран так зарос, что еле мог передвигаться, на его боках свисала шерсть толщиной в 47 сантиметров и из-за этого его жизни грозила опасность. "Ему примерно пять, шесть лет. Не думаю, что его когда-либо остригали", — сказал профессионал стрижки овец Ян Элкинс, которого пригласили RSPCA.
Чтобы состричь мех, который превышает вес животного, барану пришлось ввести обезболивающий препарат. Операция по удалению лишней шерсти велась порядка 45 минут. К примеру, обычную овцу на ферме стригут ежегодно всего за три минуты.
Между тем глава организации по защите животных в Канберре заявил, что надеется зарегистрировать событие в Книге рекордов Гиннесса.