Մոսկվայում բացվում է գրքի միջազգային ցուցահանդեսը, որի հատուկ հյուրերի թվում է Հայաստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի գրքի միջազգային ցուցահանդես-տոնավաճառը, որին կմասնակցեն աշխարհի 30 երկրների 400-ից ավելի ռուսական եւ արտասահմանյան հրատարակություններ, սեպտեմբերի 2-ին կբացվի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի թիվ 75 տաղավարում, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով տոնավաճառի մամուլի ծառայությանը:
«Ցուցահանդես-տոնավաճառը կդառնա Գրականության տարվա գլխավոր իրադարձություններից մեկը: 30 երկրների 400-ից ավելի ռուսաստանյան եւ արտասահմանյան հրատարակություններ ավանդաբար կներկայացնեն գեղարվեստական, մանկական, ուսումնական, գիտահանրամատչելի, տեղեկատու-հանրագիտարանային գրականության լավագույն նմուշները»,- հաղորդել է մամուլի ծառայությունը:
Տոնավաճառի շրջանակներում կանցկացվի ավելի քան 500 միջոցառում, ներառյալ հանդիպումներ ճանաչված գրողների, նոր գրքերի հեղինակների, դերասանների, ռեժիսորների, քաղաքական գործիչների ու մարզիկների հետ: Ցուցահանդեսի առաջին օրը կկայանա «Տարվա գիրքը» ամենամյա ազգային մրցույթի արդյունքների ամփոփումը:
Ցուցահանդեսի հատուկ հյուրերն են Հայաստանը, Սերբիան եւ Իրանը: Այս տարի Հայաստանը Մոսկվայի միջազգային ցուցահանդեսում ներկայացնում է գրքեր՝ նվիրված Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Գլխավոր տաղավարի մերձակա բեմահարթակին բանաստեղծական ընթերցումների եւ այլ միջոցառումների շարքում տեղի կունենան Հայաստանի, Սերբիայի եւ Իրանի ավանդական մշակույթը ներկայացնող երաժշտական խմբերի համերգները:
Ցուցահանդեսը կշարունակվի մինչեւ սեպտեմբերի 6-ը: Դրա կազմակերպիչների կանխատեսմամբ՝ այն կայցելի առնվազն 100 հազար մարդ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Московская международная книжная выставка-ярмарка откроется на ВДНХ
Московская международная книжная выставка-ярмарка (ММКВЯ), в которой примут участие более 400 российских и зарубежных издательств из 30 стран мира, откроется в среду в павильоне №75 на ВДНХ. Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба ярмарки.
"Выставка — ярмарка станет одним из центральных событий Года литературы. Более 400 российских и зарубежных издательств из 30 стран традиционно представят образцы лучшие образцы художественной детской, учебной, научно-популярной, справочно-энциклопедической литературы", — сообщила пресс-служба.
В рамках ярмарки пройдет более 500 мероприятий, включая встречи с популярными писателями, авторами новых книг, актерами, режиссерами, политиками и спортсменами. В первый же день выставки в театральном центре "На Страстном" состоится подведение итогов ежегодного Национального конкурса "Книга года".
Специальные гости выставки — Сербия, Иран и Армения. Армения в этом году на ММКВЯ презентует книги, посвящённые 100-летию геноцида армян в Османской империи. На уличной сцене возле главного павильона наряду с поэтическими чтениями и другими мероприятиями пройдут концерты музыкальных коллективов, представляющих традиционную культуру Сербии, Ирана и Армении.
Выставка продлится до 6 сентября. По прогнозам организаторов ММКВЯ, ее могут посетить не менее 100 тыс. человек.