Լավրովը ժամանել է Բաքու
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը սեպտեմբերի 1-ին ժամանել է Բաքու:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Թրենդ»-ին հայտնել է դիվանագիտական աղբյուրը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Հիքմեթ Հաջիզադեն ավելի վաղ գործակալությանը հայտնել էր, որ Լավրովի այցի ընթացքում քննարկվելու են երկկողմանի կապերի տարբեր տեսանկյուններ, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետ կապված հարցեր:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ռազմական փուլը սկսվել է 1991 թ-ին, երբ, ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները փորձեցին հարցը լուծել` խորհրդային անվտանգության ուժերի  կողմից անձնագրային ռեժիմի անցկացման քողի տակ էթնիկ զտումներ իրականացնելով եւ լայնածավալ ռազմական գործողություններ սկսելու ճանապարհով, որը բերեց հազարավոր զոհերի եւ զգալի նյութական կորուստների:
1994 թ-ի մայիսի 12-ին ուժի մեջ մտավ զինադադարի մասին ադրբեջանական կողմի խնդրանքով ստորագրված բիշքեքյան արձանագրությունը: Ներկայում հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ` 2007 թ-ի նոյեմբերին վերջիններիս կողմից ներկայացված մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա:
Ադրբեջանը մինչ այսօր չի կատարում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1993 թ-ի 4 բանաձեւերը` շարունակելով տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքի հրահրումը եւ կոպտորեն խախտելով միջազգային իրավունքի ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման սկզբունքը:
Հայաստանը համոզված է, որ կարգավորման գործընթացի արդյունավետության բարձրացումն անհնար է առանց բանակցություններին հակամարտության կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության:

Lavrov arrives in Baku
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation arrived in Baku on September 1.
“Armenpress” reports that “Trend” was informed about this from the diplomatic source.
Earlier, official representative of Azerbaijan MFA Hikmet Hajizadeh had informed the agency that during Lavrov’s visit different aspects of bilateral relations, as well as the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict would be discussed.
The current phase of the Nagorno Karabakh conflict started in 1988, when, in response to the NK population’s demand for self-determination, the Azerbaijani authorities tried to solve the problem by ethnic cleanings in all regions of Azerbaijan, particularly in Kirovabad, Sumgait, and Baku, and full-scale war, which resulted in thousands of causalities.
In 1991 full scale military operations started. The ceasefire agreement signed at the request of Azerbaijan between Azerbaijan, Armenia and Karabakh came into force on July 12, 1994. Currently, negotiations over the conflict settlement are conducted by the mediation of OSCE Minsk Group co-chairs (Russia, USA, France) based on the Madrid Principles proposed in 2007. Armenia gives great importance to the mediation of the Minsk Group co-chairs in the peace process as a practical format of negotiation process.